InšpiráciaOpatrovanie detíCena opatrovania detí: Koľko zaplatíte za hodinu?

Cena opatrovania detí: Koľko zaplatíte za hodinu?

  10. Apríl 2024,    5 min. prečítanie,
Je prirodzené, že pre svoje deti chcete to najlepšie. Zároveň si však uvedomujete, že váš čas je obmedzený, a stihnúť všetky aktivity a povinnosti bez pomoci nezvládnete. Občas chcete niekam vyraziť vo dvojici len s partnerom, a tak ste sa rozhodli pre opatrovanie detí.

Pri hľadaní ste možno narazili na rôzne ceny za opatrovanie a položili ste si otázku: Koľko teda skutočne stojí opatrovanie detí?

Jednu odpoveď, ktorá by sa dala aplikovať v každom prípade, vám však nikto nepovie. Cena za opatrovanie navyše závisí od množstva ďalších faktorov, ktoré je potrebné zvážiť.

Ako sa líšia ceny v jednotlivých krajoch? Koľko priemerne zaplatíte za opatrovanie v Bratislave alebo v Žiline? Vďaka cenovej mape s ukážkou priemerných cien za opatrovanie v roku 2024 získate konkrétnejšiu predstavu o cenovom rozmedzí opatrovania detí.

Ceny za opatrovanie detí na Slovensku

Na cenu opatrovania má vplyv nielen to, kto bude vaše deti strážiť, ale najmä kde ich bude strážiť. Priemerné hodinové sadzby za opatrovanie detí sa v rámci Slovenska líšia. Významnú úlohu zohrávajú životné náklady a rôzne ďalšie ekonomické faktory. Prinášame vám prehľad priemerných cien za opatrovanie detí v najväčších slovenských mestách a krajoch.
Priemerná cena za opatrovanie detí v roku 2024 na Slovensku je 6.70€ za hodinu.

Ceny za opatrovanie detí podľa mesta

Uvedené ceny sú za jednu hodinu.
Mesto €/hod
Bratislava 8.30€
Košice 6.80€
Trnava 6.80€
Trenčín 6.80€
Michalovce 6.80€
Martin 6.60€
Zvolen 6.60€
Piešťany 6.60€
Banská Bystrica 6.30€
Prešov 6.10€
Lučenec 6.00€
Nitra 5.90€
Levice 5.90€
Ružomberok 5.90€
Spišská Nová Ves 5.80€
Liptovský Mikuláš 5.80€
Topoľčany 5.80€
Nové Zámky 5.70€
Bardejov 5.70€
Žilina 5.60€
Poprad 5.50€
Prievidza 5.30€
Komárno 5.30€
Považská Bystrica 5.20€
Humenné 4.90€
Zdrojom dát pre našu analýzu bolo 10 000 užívateľských profilov na Hlídačky.sk.

Ceny za opatrovanie detí podľa krajov

Uvedené ceny sú za jednu hodinu.
Kraj €/hod
Banskobystrický kraj 5.90€
Bratislavský kraj 8.20€
Košický kraj 6.40€
Nitriansky kraj 5.60€
Prešovský kraj 5.70€
Trenčiansky kraj 6.00€
Trnavský kraj 6.70€
Žilinský kraj 5.80€
Zdrojom dát pre našu analýzu bolo 10 000 užívateľských profilov na Hlídačky.sk.
Hlídačky si svoju cenu určujú samé. Mimo Bratislavy sa cena pohybuje v priemere okolo 6 € za hodinu. V Bratislave sú ceny vyššie. Priemerná sadzba je 8.20 € za hodinu opatrovania.

Nie je opatrovanie ako opatrovanie: inými slovami, ujasnite si koho hľadáte

Predtým, ako sa pustíte do samotného hľadania opatrovateľky, je potrebné ujasniť si niekoľko zásadných vecí, ktoré ovplyvňujú hodinovú sadzbu opatrovania. Akonáhle si definujete svoje požiadavky, bude hľadanie ideálnej opatrovateľky jednoduchšie. Váš filter sa zúži iba na opatrovateľky, ktoré skutočne spĺňajú vaše priania a nároky. Na čo sa teda zamerať?

  • Jasne si vymedzte povinnosti a úlohy, ktoré od opatrovateľky očakávate. Bude sa jednať len o bezpečný dozor v čase vašej neprítomnosti, alebo by ste radi do opatrovania zapojili napríklad doučovanie, starostlivosť o domáceho maznáčika či upratovanie?
  • Zvážte vek detí, o ktoré sa má opatrovateľka starať. Vek detí môže ovplyvniť úroveň požadovaných skúseností. Pre menšie deti do 3 rokov je lepšie mať skúsenú opatrovateľku. Starostlivosť o novorodenca vyžaduje iné zručnosti ako starostlivosť o školáka. Aké skúsenosti by mala mať vaša opatrovateľka?
  • Stanovte si rozpočet na opatrovanie detí. Koľko ste ochotní zaplatiť za hodinu alebo za konkrétnu prácu?
  • Definujte si pravidelnosť opatrovania. Potrebujete pravidelné opatrovanie, alebo iba občasnú výpomoc v urgentných situáciách?
Ujasnite si, aké špeciálne zručnosti od opatrovateľky vyžadujete. Vystačíte si so slovenčinou, alebo oceníte, keď bude s vašimi deťmi precvičovať aj cudzí jazyk? Hľadáte niekoho, kto bude zároveň vaše deti doučovať matematiku?

Akonáhle si vyprofilujete opatrovateľku podľa vyššie spomínaných kritérií, získate lepšiu predstavu o tom, koho hľadáte, a ako veľké odchýlky od priemernej ceny existujú.

Aké faktory ovplyvňujú cenu opatrovania?

Suma, ktorú za stráženie detí zaplatíte, závisí od viacerých faktorov. Vybrali sme pre vás tie najčastejšie, ktoré ovplyvňujú výslednú cenu stráženia.

Dlhoročná prax opatrovateľky

S dĺžkou praxe a skúsenosťami prirodzene rastie aj sadzba za stráženie. Priemerná hodinová sadzba opatrovateľky s viac ako päťročnou praxou sa pohybuje okolo 7.30 €/hod. Naopak opatrovateľky, ktoré majú menej ako 5 rokov praxe, si v priemere za hodinu stráženia účtujú 6.20 €. 

Extra požiadavky okrem samotného stráženia

Cena opatrovateľky sa môže výrazne líšiť v závislosti od úloh, ktoré počas opatrovania vyžadujete. Môže ísť napríklad o pravidelnú prípravu teplého jedla, doučovanie, vyzdvihovanie detí z krúžkov alebo opatrovanie cez noc.

Špeciálne potreby detí

Špeciálne potreby vyžadujú často zvýšenú úroveň pozornosti, odborné znalosti alebo skúsenosti z praxe, ktoré treba reflektovať do odmeny opatrovateľky. Môže ísť napríklad o nepočujúce deti, deti s autismom, ADHD, poruchami osobnosti a ďalšie špecifické požiadavky.

Aktuálna cena na trhu

Cena sa časom prirodzene mení. Priemerné ceny za opatrovanie detí počas posledných dvoch rokov vzrástli. Rovnako ako ceny ostatných služieb prirodzene reagujú na aktuálnu situáciu na trhu. Snažte sa preto zistiť čo najaktuálnejšiu cenu.
Inflácia sa premietla aj do cien opatrovania. Priemerná hodinová sadzba za opatrovanie v roku 2020 bola 4.50 €. Dnes sa priemerná čiastka za opatrovanie pohybuje okolo 6.70 €/hod., v závislosti na konkrétnej lokalite a ďalších faktoroch.

Vek dieťaťa

Starostlivosť o novorodenca alebo o dojča môže tiež ovplyvniť cenu opatrovania. Menšie deti vyžadujú zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Nie všetky opatrovateľky si trúfnu na opatrovanie bábätiek a batoliat. Naopak môžu existovať opatrovateľky, ktoré sa špecializujú práve na opatrovanie batoliat. Ich ceny sa v priemere pohybujú okolo 6.25 € za hodinu.

Počet detí

Starostlivosť o viac detí býva spravidla nákladnejšia ako starostlivosť o jedno dieťa. Opatrovanie väčšieho počtu detí si vyžaduje väčšiu pozornosť. 

Dvojjazyčné hlídačky 

S dvojjazyčnou opatrovateľkou vaše deti získajú jedinečnú príležitosť naučiť sa nový jazyk od útleho veku. Dvojjazyčné opatrovanie detí alebo doučovanie formou hier má pre malé deti množstvo výhod. Precvičovanie cudzích jazykov zábavnou formou ako sú pesničky, riekanky alebo rozprávky sa premietne aj do ceny opatrovateľky, ale je to rozhodne investícia, ktorá sa oplatí.

Priemerná cena dvojjazyčných opatrovateliek

Uvedené ceny sú za jednu hodinu.

  • Taliančina: 7.50 €
  • Nemčina: 6.70 €
  • Španielčina: 7.20 €
  • Francúzština: 7.40 €
Pomocou pravidelného precvičovania cudzieho jazyka sa pre nich druhý jazyk stáva prirodzenejším a neboja sa ho používať v bežnom živote a pri konverzácii.
Opatrovateľky, ktoré ponúkajú angličtinu ako druhý jazyk, si v priemere pýtajú 6.90 € za hodinu opatrovania.

Opatrovanie v rodine vs. v dome opatrovateľky

Väčšina opatrovateliek ponúka opatrovanie detí iba v dome rodiny. Iba 1 z 10 opatrovateliek ponúka opatrovanie detí u seba doma. Opatrovanie priamo v dome opatrovateľky je síce v priemere mierne lacnejšie, ale legislatíva spojená s opatrovaním v dome opatrovateľky je náročnejšia ako priamo u rodiny.

Pravidelné opatrovanie

Vzdialenosť opatrovania od bydliska opatrovateľky alebo celková dĺžka opatrovania môže ovplyvniť cenu. V prípade pravidelného opatrovania sú opatrovateľky často otvorené diskusii o výhodnejšej cene alebo si dohodnú opatrovanie za paušálnu sadzbu.
Ceny za opatrovanie detí sa v rámci Slovenska môžu výrazne líšiť a je dôležité brať do úvahy nielen vaše požiadavky, ale aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú cenu opatrovania.
Aj napriek rozdielom v cenách, v závislosti na lokalite alebo skúsenostiach smerujeme k rovnakému cieľu, a to: nájsť spoľahlivú a zodpovednú opatrovateľku, ktorá sa bude o vaše deti starať ako o svoje vlastné. Kvalita a zodpovednosť opatrovateľky by mala byť pri výbere hlavnou prioritou. Odporúčame hneď na začiatku oznámiť jej vaše očakávania a potreby.

Pokiaľ ide o cenu opatrovania, majte na pamäti, že investícia do opatrovania je zároveň investíciou do rozvoja detí. Svojim výberom a otvorenou komunikáciou môžete zaistiť, že vaše deti budú v bezpečí a spokojné, zatiaľ čo vy budete mať pokoj v duši, aj keď práve nie ste doma.