InšpiráciaUpratovanieCena za upratovanie domácnosti

Cena za upratovanie domácnosti: Aká je hodinová sadzba v roku 2024?

  12. Marec 2024,    4 min. prečítanie,
Čistý a uprataný domov –⁠⁠⁠⁠⁠ kto by po ňom netúžil! Napriek snahe v domácnosti pravidelne udržiavať poriadok prirodzene môžete mať pocit, že nikdy nie je dostatočne upratané. Chceli by ste zažiť moment, kedy len prídete domov a máte čisto bez toho, aby ste si s tým robili veľké starosti? Práve pre vás tu sú pani na upratovanie!

Či už ste aktívne začali hľadať pani na upratovanie alebo nie, informácie o trhu sa vám môžu hodiť. Predovšetkým by ste mali vedieť, že hodinové sadzby za upratovanie domácnosti sa môžu výrazne líšiť. Prečo? Významnú úlohu môže zohrávať lokalita, skúsenosti konkrétnej pani na upratovanie či vaše špecifické požiadavky a okolnosti. Koľko teda v priemere zaplatíte pani na upratovanie na Slovensku v roku 2024? A aké ďalšie premenné sa premietajú do ceny?
Ako veľmi sa líšia ceny v jednotlivých krajoch? Koľko priemerne zaplatíte za pani na upratovanie v Bratislave alebo v Žiline? Vďaka cenovej mape s ukážkou priemerných sadzieb za upratanie domácnosti získate presnejšiu predstavu o cenovom rozpätí naprieč celým Slovenskom.
Vedeli ste, že...?
V roku 2024 je na Slovensku priemerná cena za pani na upratovanie 7.70 €. Ceny sa najčastejšie pohybujú v rozmedzí od 6.00 € do 8.00 € za hodinu upratovania.

Ceny za upratovanie domácnosti podľa lokality

Nielen skúsenosti pani na upratovanie, ale aj lokalita, v ktorej upratovanie vyhľadávate, má vplyv na cenu tejto služby. Svoju rolu hrajú taktiež životné náklady a ďalšie ekonomické faktory. Priemerné hodinové sadzby sa preto v rámci Slovenska značne líšia. Prinášame vám preto prehľad cien v najväčších slovenských mestách a v jednotlivých krajoch.

Priemerná cena za upratovanie domácnosti podľa mesta

Uvedené ceny sa vzťahujú ku hodine upratovania.
Mesto €/hod
Bratislava 10.00 €
Považská Bystrica 9.00 €
Trenčín 8.40 €
Košice 8.00 €
Piešťany 8.00 €
Poprad 7.70 €
Trnava 7.70 €
Prievidza 7.60 €
Liptovský Mikuláš 7.50 €
Nitra 7.40 €
Banská Bystrica 7.30 €
Prešov 7.30 €
Michalovce 7.20 €
Levice 7.10 €
Nové Zámky 7.10 €
Zvolen 7.10 €
Žilina 6.80 €
Martin 6.40 €
Spišská Nová Ves 6.20 €
Bardejov 6.00 €
Ružomberok 5.80 €
Topoľčany 5.80 €
Komárno 5.40 €
Humenné 4.90 €
Lučenec 4.80 €
Zdrojom dát pre našu analýzu bolo 1 000 užívateľských profilov na Hlídačky.sk.
O pravidelné upratovanie majú záujem najmä mladí dospelí s deťmi. Práve oni pomáhajú zbaviť dnešnú spoločnosť predstavy, že pani na upratovanie je extra servis, ktorý by si mali dovoliť len tí najbohatší. Predstavujú skvelý príklad toho, že aj obyčajná rodina si môže dovoliť pani na upratovanie bez zlého svedomia a veľkej finančnej straty. 

Jedna z najvyšších cien za upratovanie je napríklad v Považskej Bystrici, čo môže pôsobiť prekvapivo, keďže ide až o trináste najväčšie mesto na Slovensku. Podľa Pavola Arpáša zo Štatistického úradu SR v Trenčíne má však jeden z najnižších vekových priemerov obyvateľov. Je teda možné, že dopyt je vyšší aj vďaka vyššiemu podielu mladšej generácie v tomto meste.

Priemerná cena za upratovanie domácnosti podľa kraja

Uvedené ceny sa vzťahujú ku hodine upratovania.
Kraj Cena
Celá SR 7.70 €
Bratislavský kraj 9.80 €
Trnavský kraj 8.10 €
Trenčiansky kraj 7.60 €
Košický kraj 7.40 €
Nitriansky kraj 7.00 €
Banskobystrický kraj 6.60 €
Prešovský kraj 6.40 €
Žilinský kraj 6.30 €
Zdrojom dát pre našu analýzu bolo 1 000 užívateľských profilov na Hlídačky.sk.

Nie je upratovanie ako upratovanie: dajte jasne najavo, čo požadujete

Predtým, ako sa pustíte do hľadania pani na upratovanie, je potrebné si vyjasniť niekoľko zásadných vecí, ktoré môžu ovplyvniť jej hodinovú sadzbu. Akonáhle si definujete svoje požiadavky, bude pre vás hľadanie jednoduchšie. Váš vyhľadávací filter sa zúži len na tie z nich, ktoré skutočne spĺňajú vaše želania a nároky. Na čo by ste sa teda mali sústrediť?

Určite si úlohy a požiadavky, ktoré od pani na upratovanie očakávate.

Je dôležité odkomunikovať presné zadania, ktoré by mali byť hotové. Dokonca aj pravidelné upratovanie sa môže líšiť deň odo dňa s každou návštevou. Preto si vždy presne vyjasnite, čo od konkrétnej návštevy očakávate. Medzi najdôležitejšie otázky ohľadom upratovania patrí:

  • Pôjde o základné či o hĺbkové upratovanie?
  • Hľadáte pravidelné či jednorazové upratovanie
  • Aká je maximálna čiastka, ktorú ste ochotní za jedno upratovanie zaplatiť?
  • Aký veľký je váš byt či dom, ktorý by ste chceli mať uprataný? 
  • Aké konkrétne úlohy chcete, aby pri upratovaní boli splnené?

Faktory, ktoré majú vplyv na cenu upratovania

Hoci už poznáte odhad priemernej ceny vo vašej lokalite, neberte ho ako finálnu čiastku. Existuje množstvo faktorov, ktoré cenu môžu ďalej ovplyvniť. Čo medzi ne patrí?

1. Typ upratovania

Máte záujem dať jednoducho domácnosť do poriadku, alebo hľadáte niekoho, kto vám 4x za rok umyje okná? Požiadavky sa u každého môžu výrazne líšiť. Preto je kľúčové presne vedieť, čo hľadáte, a následne rozmýšľať nad cenou aj v závislosti od konkrétnej predstavy o upratovaní.

2. Špeciálne požiadavky

Želáte si pravidelné žehlenie košieľ do práce? Záleží vám na čistej kúpeľni, kde sa leskne všetko do poslednej škáry? Aj toto sú jedny z možných špeciálnych požiadaviek na upratovanie. Významnú úlohu hrá taktiež veľkosť obydlia. Je rozdiel v upratovaní jednoizbového bytu a dvojpodlažného rodinného domu.
Bežné upratovanie najčastejšie trvá 3 hodiny. U menších bytov a pri pravidelnom upratovaní často stačia aj 2 hodiny. Hĺbkové upratovanie rodinného domu vie zabrať aj viac času. Až 10% rezervácií sa týka extra dlhých upratovaní s trvaním presahujúcim 6 hodín.

3. Lokalita upratovania

Ako sme spomenuli na začiatku, je nutné brať ohľad na lokalitu upratovania. V Bratislave sa priemerná hodinová sadzba pohybuje okolo 10.00 eur za hodinu. V menších mestách, ako je Humenné či Lučenec, je čiastka o viac ako polovicu nižšia.

Nezabúdajte na ponuku a dopyt! Nie vždy je to lokalita, ktorá je rozhodujúcim faktorom. Veľkú úlohu zohráva práve ponuka: v univerzitných mestách si mnoho študentov a študentiek vyhľadáva flexibilné brigády v podobe upratovania domácností, čo prirodzene znižuje hodinovú sadzbu.

4. Dostupnosť upratovacieho vybavenia

Vo väčšine prípadov pani na upratovanie používajú čistiace prostriedky a pomôcky, ktoré im poskytnete vy. Má to hneď niekoľko výhod. Vás to nestojí ďalší poplatok, pani má všetky prípravky počas upratovania po ruke a použije len tie prípravky, na ktoré ste už zvyknutí. Rozhodne odporúčame sa napred dohodnúť na tom, aké vybavenie a prostriedky bude pani na upratovanie potrebovať, a aké jej dokážete poskytnúť. Je optimálne predísť situácii, kedy budete vyžadovať upratovanie, ku ktorému nemáte potrebné vybavenie.

Kde nájsť pani na upratovanie?

Na Hlídačky.sk nájdete 1000 aktívnych profilov hlídačiek, ktoré ponúkajú upratovanie v domácnosti. Navyše môžete vložiť aj svoj vlastný inzerát s jasne popísanou predstavou o tom, čo hľadáte. Tým zvýšite svoje šance na úspech pri hľadaní.