InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovCena za stráženie psov na Slovensku

Aká je cena za stráženie psov na Slovensku v roku 2024?

  20. Marec 2024,    5 min. prečítanie,
Dostali ste sa už niekedy do situácie, kedy ste potrebovali postrážiť psa, ale zrovna nikto z rodiny ani priateľov nebol k dispozícii? Nabudúce už to pre vás nebude prekážkou – od toho sú tu služby na stráženie psov. Aj v prípade, že ste oddaným psičkárom, sa pravdepodobne niekedy dostanete do situácie, kedy budete musieť odísť z domu bez vášho milovaného dunča

Možno ste jedným zo šťastlivcov, ktorí majú skvelú rodinu a príbuzných, ktorí sa na opatrovanie tešia. Žiaľ, nie každý môže vždy využiť túto možnosť. Preto možno zvažujete, komu inému zveríte psíka do opatery.

Možných riešení je viacero. My sa v tomto článku zameriame na psie opatrovateľky, ktoré ponúkajú svoje služby na platforme Hlídačky.sk. Prezradíme vám, aké faktory sa významne podieľajú na finálnej cene, a taktiež ako sa líšia ceny za stráženie naprieč Slovenskom v roku 2024.
Priemerná cena za celodenné stráženie psov je na Slovensku 22 eur.
Koľko v priemere zaplatíte za stráženie v Košiciach či v Prešove? Vďaka cenovej mape s ukážkou priemerných cien získate konkrétnejšiu predstavu o cenovom rozpätí opatrovníkov a to aj o hodinovej, aj o celodennej sadzbe.

Ceny za stráženie psov na Slovensku

Nielen kto bude vášho psíka strážiť má vplyv na výslednú cenu, ale taktiež kde. Priemerné hodinové a denné sadzby za stráženie sa v rámci Slovenska líšia.
Až 60 % majiteľov preferuje stráženie v domove s maznáčikom.
Prinášame vám prehľad priemerných cien za stráženie psov v najväčších slovenských mestách a krajoch.

Ceny za stráženie psov podľa mesta

Mesto €/hod. €/deň
Bratislava 6.80 € 24.70 €
Trenčín 6.10 € 23.60 €
Levice 6.00 € 24.30 €
Piešťany 5.90 € 25.50 €
Žilina 5.80 € 22.40 €
Považská Bystrica 5.70 € 23.90 €
Trnava 5.60 € 25.90 €
Košice 5.50 € 22.10 €
Martin 5.50 € 21.60 €
Prievidza 5.30 € 23.10 €
Liptovský Mikuláš 5.30 € 22.00 €
Zvolen 5.20 € 21.10 €
Ružomberok 5.10 € 22.90 €
Poprad 5.00 € 24.60 €
Nitra 5.00 € 22.30 €
Banská Bystrica 5.00 € 22.10 €
Prešov 4.70 € 20.60 €
Humenné 4.60 € 22.80 €
Lučenec 4.60 € 16.40 €
Michalovce 4.50 € 19.10 €
Topoľčany 4.40 € 14.60 €
Spišská Nová Ves 4.20 € 19.60 €
Nové Zámky 3.50 € 9.60 €
Komárno 3.30 € 15.00 €
Zdrojom dát pre našu analýzu bolo 1500 užívateľských profilov na Hlídačky.sk. Ceny uvedené na mape znázorňujú priemernú cenu za hodinu stráženia/za celodenné stráženie. 

Ceny za stráženie psov podľa kraja

Kraj €/hod €/deň
Celá SR 5.70 € 22.50 €
Bratislavský kraj 6.60 € 23.70 €
Trnavský kraj 5.70 € 23.90 €
Trenčiansky kraj 5.60 € 23.00 €
Košický kraj 5.30 € 21.20 €
Žilinský kraj 5.20 € 21.10 €
Banskobystrický kraj 5.00 € 21.40 €
Nitriansky kraj 5.00 € 21.10 €
Prešovský kraj 4.70 € 20.90 €
Zdrojom dát pre našu analýzu bolo 1500 užívateľských profilov na Hlídačky.sk. Ceny uvedené na mape znázorňujú priemernú cenu za hodinu stráženia/za celodenné stráženie. 
Hlídačky si určujú svoju cenu samé. Mimo Bratislavy sa cena pohybuje v priemere okolo 5 € za hodinu. V hlavnom meste sú ceny vyššie. Priemerná sadzba je 6.80 € za hodinu stráženia.

Nie je stráženie ako stráženie: majte jasno v tom, koho hľadáte

Predtým, ako sa pustíte do samotného hľadania opatery pre vášho maznáčika, je potrebné si vyjasniť niekoľko zásadných faktorov, ktoré ovplyvňujú hodinovú i dennú sadzbu za stráženie. Akonáhle si definujete svoje požiadavky, bude hľadanie omnoho jednoduchšie. Váš vyhľadávací filter sa zúži len na tie hlídačky, ktoré skutočne spĺňajú vaše želania a nároky. Na čo by ste sa teda mali sústrediť?

  • Jasne určite povinnosti a zadania, ktorých splnenie pri strážení očakávate. 
  • Berte do úvahy počet vašich domácich maznáčikov. Dodatočné zviera môže byť lacnejšie. Niekto do ceny zarátava aj vek zvieratka. Ide o šteniatko, mačiatko, alebo o dospelého a dobre vychovaného psa či mačku?  
  • Stanovte si rozpočet na stráženie. Koľko ste ochotní zaplatiť za hodinu alebo za konkrétnu prácu? 
  • Definujte si pravidelnosť výkonu práce. Potrebujete pravidelnú výpomoc, alebo ide o jednorázové stráženie počas dovolenky? 

Akonáhle si vyprofilujete ideálnu hlídačku pre vášho psíka podľa vyššie spomínaných kritérií, získate lepšiu predstavu o tom, koho hľadáte, a ako veľmi sa môže cena vašej vysnívanej opatrovateľky líšiť od priemeru.

Sú psie hotely lepší variant?

Niekto by mohol namietať, že psie hotely sú bezpečnejší variant ako súkromné stráženie psov. Nie všetky hotely sa však môžu pýšiť špičkovou starostlivosťou a už vôbec nie individuálnym prístupom ku psíkom.

Aj napriek predpisom a zákonom, ktoré by sa mali v rámci psieho hotela dodržiavať, ich nie všetky hotely spĺňajú. Mnoho z nich neponúka zďaleka také dobré služby, aké sľubuje.
Na problematiku psích hotelov upozorňuje spolok Priatelia života. „Väčšina ľudí žije v domnení, že psie hotely medzi sebou súťažia a predháňajú sa v tom, kto má lepšie podmienky. Bohužiaľ, nie vždy to tak je. Majiteľom odporúčame, aby starostlivo vyberali dočasné stráženie, ktoré ich psíkom poskytne najvyššiu úroveň starostlivosti. Miesto, kde sa budú cítiť akoby boli u seba doma."

Nechať psa u hlídačky namiesto psieho hotela má svoje výhody

Váš maznáčik bude mať pocit domova a opätovanej lásky, zatiaľ čo v hoteli by bol obklopený ďalšími zvieratami, čo by mohlo spôsobovať stres a úzkosť. Najmä pokiaľ nie je na také prostredie zvyknutý.

Hlídačka mu dopraje oveľa viac individuálnej pozornosti a starostlivosti oproti psiemu hotelu, ktorý sa vďaka svojej väčšej kapacite musí sústrediť predovšetkým na základné potreby ako je kŕmenie a venčenie.

Pokiaľ teda viete, že váš pes potrebuje viac pozornosti a nehy, sú Hlídačky.sk vždy lepšou voľbou v čase vašej neprítomnosti.

Aké faktory ovplyvňujú cenu za stráženie?

Skúsenosti a dovednosti opatrovateľky

Kvalifikovaná hlídačka, ktorá sa špecializuje na výchovu a tréning psov, si môže vypýtať vyššiu odmenu. Hlídačky s viac ako piatimi rokmi skúseností si v priemere za hodinu stráženia pýtajú o 60 centov viac ako hlídačky s dvoma rokmi praxe. 

Ak by ste stráženie radi využili ako príležitosť, ako vášho psíka naučiť nové povely alebo ho trochu vycvičiť, kvalifikovaná hlídačka je pre vás skvelou voľbou! 

Sezónnosť

Letná sezóna dovoleniek sa môže taktiež premietnuť do ceny za stráženie. Ľudia omnoho častejšie cestujú a dopyt na stráženie psíkov rastie. Rovnako tak je to aj počas sviatkov, Vianoc a Silvestra. Ten pre mnohé zvieratká môže byť stresujúci, preto môžu potrebovať niekoho vo svojej blízkosti pre väčší pocit istoty. 

Dĺžka stráženia 

Sadzbu môže ovplyvniť aj doba stráženia. Celodenná fixná sadzba je často výhodnejšia. Ak máte záujem o stráženie dlhšie ako 4 hodiny, bude výhodnejšie zvoliť celodennú variantu, kde získate nižšiu cenu spojenú s možnosťou dlhšieho stráženia. 

Miesto stráženia

Okrem už spomínanej lokality má vplyv to, či sa stráženie odohráva v dome majiteľa, alebo v dome hlídačky.
Až 94 % hlídačiek vám počas stráženia pošle fotky či videá vášho maznáčika.
Veľkosť a potreby psíka
Väčší psi alebo psi so špeciálnymi potrebami môžu potrebovať zvýšenú či dokonca odbornú opateru, čo prirodzene môže zvýšiť cenu. Stráženie väčších plemien sa cenovo príliš nelíši od stráženia stredných či malých psov. V priemere si za väčšieho psa priplatíte 15 centov. 

Počet zvierat
Pes alebo mačka navyše? Aj počet maznáčikov hrá svoju úlohu. Je rozdiel starať sa o jedného psíka a o svorku piatich. Hlídačky psov si obvykle naúčtujú príplatok za každého ďalšieho chlpáča, o ktorého sa musia postarať. 

Aj napriek rozdielom v cenách v závislosti na lokalite alebo skúsenostiach všetci smerujeme ku rovnakému cieľu. A to je nájsť spoľahlivú a zodpovednú hlídačku, ktorá bude vášho maznáčika opatrovať s láskou. Preskúmajte širokú ponuku hlídačiek psov na Hlídačky.sk a vyberte pre vášho bundáša tú pravú!