InšpiráciaOpatrovanie detíIdeálna opatrovateľka

Ako nájsť ideálnu opatrovateľku pre vaše deti?

  28. Február 2024,    5 min. prečítanie,
Hľadanie ideálnej opatrovateľky znie trochu ako detektívka. Ale nemusí to tak byť. Samozrejme vieme, že pre vaše deti chcete to najlepšie, ideálnu opatrovateľku, ktorá im dá nielen starostlivosť, ale napríklad aj niečo navyše. 
Opatrovateľku, na ktorú sa môžete spoľahnúť v každej situácii. Máme pre vás dobrú správu. Stačí sa držať niekoľkých základných pravidiel pri hľadaní a tú pravú nemusí byť vôbec ťažké nájsť. Ako na to?

Otvorená komunikácia už od začiatku

Vytvoriť prostredie, v ktorom sa ani jedna strana nebojí zdieľať svoje názory a pocity je kľúčové. Pri hľadaní ideálnej opatrovateľky by mali byť vaše predstavy ucelené. Viete, čo chcete, čo od stráženia očakávate a čo nie ste schopní akceptovať.

Ako už od prvotného oslovenia začať otvorenú a úprimnú komunikáciu s potenciálnou opatrovateľkou?
 • Pravidlá a pokyny: Stanovte pravidlá a pokyny, ktoré by mala opatrovateľka počas opatrovania dodržiavať. Môže sa to týkať napríklad času, kedy majú deti jesť, doby vyhradenej na úlohy alebo spánku.
 • Stanovenie jasných hraníc: Nastavenie jasných hraníc je nevyhnutné pre úspešný vzťah s opatrovateľkou. Pravidlá sa môžu týkať nielen požiadaviek na deti, čo smie, čo nesmie, ale napríklad aj pravidiel v domácnosti.
 • Cena a spôsob odmeňovania: Dohodnite sa, ako často, za akú cenu a akým spôsobom budete opatrovateľku odmeňovať. Nájdite spôsob, ktorý bude vyhovovať obom stranám.

Zohľadnite konkrétne potreby

Jasne vyjadrite svoje očakávania ohľadom starostlivosti o deti, vrátane povinností a náplne práce. Čím konkrétnejšie budú vaše požiadavky, tým lepšie.

 • Koľko hodín a ako často opatrovanie potrebujete
  Ujasnite si vopred, koľko hodín od opatrovateľky vyžadujete a ako často. To vám pomôže nájsť ideálnu opatrovateľku s rovnakým rozvrhom.
 • Ako bude prebiehať dohoda opatrovania
  Pri pravidelnom opatrovaní najlepšie funguje týždenný alebo mesačný rozvrh, na ktorom sa s opatrovateľkou dohodnete. Ujasnite si tiež, ako budete postupovať v prípade, keď budete potrebovať nečakane postrážiť deti mimo dohodnutý rozvrh. S akým predstihom je potrebné sa na opatrovateľku obrátiť v nečakaných situáciách.
 • Špecifické požiadavky deti
  Pokiaľ majú vaše deti zvláštne potreby, zvážte, akú starostlivosť budú vyžadovať. Potrebujú brať pravidelne lieky? Majú alergie na niektoré potraviny? Všetky tieto dôležité informácie by mala opatrovateľka poznať.
 • Nároky na aktivity
  Ide vám iba o bezpečie a dohľad pre vaše deti? Alebo od opatrovateľky čakáte aj službu navyše? Nie každá opatrovateľka zahŕňa do starostlivosti o deti pomoc s úlohami, starostlivosť o domácich miláčikov alebo kúpanie. Všetky aktivity, ktoré od opatrovateľky očakávate, si vyjasnite vopred.
 • Nároky na opatrovateľku
  Radi by ste spojili opatrovanie aj s možnosťou naučiť deti niečo nové alebo rozvíjať ich znalosti a zručnosti? Opatrovateľky so špeciálnymi požiadavkami ako je druhý jazyk, hra na hudobný nástroj alebo doučovanie môžete na Hlídačky.sk ľahko filtrovať. 

Napíšte si, ako pre vás vyzerá ideálne opatrovanie detí

Jedným z jednoduchých a praktických tipov môže byť aj spísanie si bežných úloh a situácií. Pre vás sú možno bežným rituálom, ale pre opatrovateľku sa môže jednať o úplne nové veci. Je to taký ťahák, ako by podľa vás malo vyzerať opatrovanie.

Ako by mohol váš “ťahák” pre opatrovanie vyzerať?

 • Deti by mali stráviť aspoň hodinu denne na čerstvom vzduchu.
 • Pokiaľ deti spravia neporiadok, musia si ho po sebe upratať.
 • Jedlo sa konzumuje pri stole, nie na gauči ani v pohybe.
 • Najprv povinnosti a úlohy, potom zábava.
 • Deti majú k dispozícii tablet/počítač iba vo vymedzenom čase.
 • Chcem dostávať pravidelné správy z priebehu opatrovania.
Nezabudnite, že tento ťahák na ideálne opatrovanie sa bude u každého rodiča líšiť. Berte ho iba ako inšpiráciu.

Nepodceňujte pri výbere overovaciu fázu

Pri hľadaní využite online platformy, ktoré sa špecializujú na hľadanie opatrovateliek. Hlídačky.sk vám umožnia prezrieť si profily potenciálnych opatrovateliek a prečítať si referencie aj od iných rodičov.
Nebojte sa tiež požiadať opatrovateľku o kontakt na predchádzajúce rodiny. Referencie vám poskytnú cenné informácie o ich prístupe k opatrovaniu, spoľahlivosti a spôsobu starostlivosti o deti.
Získate priestor na konkrétne otázky ohľadom skúseností s danou opatrovateľkou.
Ďalšou výhodou platformy Hlídačky.sk je tiež proces schvaľovania opatrovateliek. Pre aktiváciu profilu opatrovateľky je nutné prejsť schvaľovacou fázou. Stránka Hlídačky.sk tiež ponúka viac možností overenia, ktoré sú pre užívateľov voliteľné.

Otestujte opatrovateľku na konkrétnych situáciách

Čo je pre vás prijateľné počas opatrovania a čo naopak už nie ste schopní ako rodičia akceptovať? Každý máme iný pohľad na výchovu a práve v tomto bode nastáva najviac nedorozumení. Situácia, ktorou niekto prejde mávnutím rukou a ani nad ňou nepremýšľa, pre druhého môže byť úplne neprijateľná.

Aj po spísaní pravidiel môže nastať úplne nečakaná situácia, v ktorej opatrovateľka bude musieť obratne konať. Vyskúšajte opatrovateľku na konkrétnych situáciách. Demonštrujte situáciu a opýtajte sa, ako by v danú chvíľu konala.

Napríklad, čo bude robiť, keď na pieskovisku začne dieťa brať hračky iným deťom, ktoré to rozplače?

 • Ako bude konať?
 • Čo urobí, aké konkrétne kroky na vyriešenie situácie?
 • Zapojí do toho aj druhých rodičov?

Ak sa vaše reakcie budú zhodovať. Skvelé!

Pokiaľ sa vám prístup, ktorý opatrovateľka navrhne nepáči, môžete ho prediskutovať. Avšak už v tomto momente je dobré zvážiť, či to je naozaj ten správny výber.

Posúďte vzájomnú kompatibilitu

Prediskutujte s potenciálnou opatrovateľkou hodnoty a prístup k starostlivosti o deti. Je dôležité, aby sa vaše hodnoty čo najviac zhodovali. Najmä pokiaľ ide o disciplínu a výchovu.

Pokiaľ je to možné, pozorujte, ako potenciálna opatrovateľka jedná s vašimi deťmi. Ako sa s nimi baví? Ako sa zaujíma o ich potreby? Ako s nimi vyjednáva? Pokiaľ vám jej reakcie vyhovujú, je načase dať šancu opatrovaniu.

Jedna z dobrých testovacích skúšok môže byť návšteva reštaurácie alebo kaviarne, spoločne s opatrovateľkou a deťmi. To vám poskytne príležitosť vidieť, ako sa chová v rôznych situáciách.

Otestujte sa v skúšobnom režime

Pokiaľ vy a ani vaše deti nemáte s opatrovaním žiadne skúsenosti, neskáčte do opatrovania po hlave. Najprv dajte šancu krátkym intervalom opatrovania. Môže sa jednať napríklad o 2 hodiny počas popoludnia. Neodporúčame začať s dlhým opatrovaním cez noc.

Skúšobné opatrovanie vám umožní lepšie spoznať, ako opatrovateľka zvláda starostlivosť o deti. Dodá dôveru a pokoj pre ďalšie opatrovanie. Pri skúšobnom opatrovaní je tiež vhodné držať sa v dojazdovej vzdialenosti.

Spýtajte sa detí

Po skúšobnom opatrovaní si urobte čas na rozhovor so svojimi deťmi. Spýtajte sa, čo sa im na opatrovaní páčilo, čo sa im nepáčilo a ako sa cítili.
Ak máte pocit, že sú šťastné a že sa na ďalšie opatrovanie tešia, gratulujeme! Vaša opatrovateľka prešla tým najdôležitejším testom. Naopak, ak majú z ďalšieho opatrovania strach, skúste sa opýtať na konkrétne situácie, prečo? Avšak už v tomto prípade sa jedná o varovný signál, prečo by ste mali zvážiť niekoho iného.
Vaše deti by mali byť počas opatrovania šťastné a cítiť sa bezpečne.

Nezabúdajte na vnútorný pocit

Aj keď všetky referencie a pohovory môžu vyzerať pozitívne, váš vlastný pocit a intuícia hrajú pri výbere významnú úlohu. Nezabúdajte pri výbere aj na svoj inštinkt. Pokiaľ vám od začiatku niečo nesedí, radšej hľadajte ďalej. Ak cítite neistotu, neignorujte to.

Nájsť ideálnu opatrovateľku nie je vec, ktorú máte za hodinu vyriešenú. Dajte si čas a priestor na hľadanie. Chcete pre svoje deti to najlepšie, preto pri výbere buďte úprimní a nebojte sa pýtať. Ponuka na Hlídačky.sk je široká a tá ideálna opatrovateľka pre vaše deti na vás čaká.