InšpiráciaLifestyleAktivity na deň detí

Deň detí: 5 tipov na najzábavnejšie aktivity pre deti

  02. Júl 2024,    9 min. prečítanie,
Medzinárodný deň detí je sviatok, vďaka ktorému sa uctievajú detské práva a detstvo samotné po celom svete. Slávi sa 1. júna. Mnoho krajín v tento deň organizuje špeciálne podujatia pre deti, ako sú koncerty, predstavenia, rôzne atrakcie a workshopy.
Ak vo vašom meste nie sú žiadne organizované aktivity alebo sa jednoducho chcete vyhnúť davom a osláviť tento veľký deň so svojím dieťaťom jedinečným spôsobom, preskúmajte s nami nápady na aktivity pre deti všetkých vekových kategórií, ktoré ich z celého srdca potešia a zanechajú v nich nezabudnuteľné spomienky.

1) Športové aktivity pre deti

Šport je vždy dobrý nápad, pretože spája zdravý a aktívny životný štýl so zábavou a potešením. Úplná výhra pre obe strany! Máme pre vás inšpiráciu na športové aktivity, ktoré si môžete užiť v tento sviatočný deň:

Cyklistika

Bicyklovanie je skvelý spôsob, ako sa celá rodina môže zabaviť, získať dennú dávku vitamínu D a užiť si čerstvý vzduch. 🚲

Nájdite vo svojom okolí park alebo cyklotrasu, ktorá vyhovuje vašim potrebám a záujmom. Skontrolujte dĺžku trasy, náročnosť terénu a vhodnosť pre deti.

Uistite sa, že máte správne bicykle, prilby a všetko potrebné vybavenie. Nezabudnite na chrániče, vodu a ochranu pred slnkom.
Určite si štart a cieľ a naplánujte si trasu s prestávkami na oddych a občerstvenie. Pre dávku adrenalínu navyše môžete zorganizovať aj cyklistické preteky.

Ak sa rozhodnete previezť cez mesto, môžete si oddýchnuť a osviežiť sa ovocným džúsom v príjemnej kaviarni. Pripravili sme pre vás zoznam detských kaviarní v Bratislave, Košiciach a ďalších mestách naprieč Slovenskom, tak si ho pozrite. 👀

Športové súťaže na dvore

S trochou fantázie a kreativity môžete využiť vonkajšie priestory vášho domu na organizáciu zábavných športových hier pre deti. Tu je niekoľko nápadov na aktivity, ktoré ich zabavia:

 • Ninja dráha: Premeňte časť dvora na cvičisko pre nindža bojovníkov! Použite škatule, dosky, vankúše a čokoľvek iné, čo vám napadne, na vybudovanie bežeckej, skákacej a preliezacej dráhy. Pre náročných a odvážnych pridajte prvky ako siete a laná.  
 • Lovci pokladov: Pripravte si vzrušujúce dobrodružstvo tým, že v záhrade ukryjete poklady (sladkosti, hračky). Nakreslite mapu s indíciami alebo nechajte deťom hádanky, ktoré musia vyriešiť, aby sa dostali k ukrytému pokladu.
Aj keď to na prvý pohľad nemusí vyzerať ako športová aktivita, vedzte, že deti budú behať po dvore ako šialené, aby poklad našli ako prvé. 🏴‍☠️ Takže pohyb, spotené tváre a skvelá zábava sú určite zaručené!

2) Tvorivé aktivity pre deti

Pre všetky deti, ktoré nie sú fanúšikmi športu, ale skôr tvorivých, pokojnejších aktivít, máme niekoľko nápadov, ktoré sa im určite budú páčiť.

Výroba šperkov

Výroba šperkov je skvelá kreatívna činnosť, ktorá deti dobre zabaví. A nie, nemusíte si dokupovať žiadne špeciálne náradie. Tu je niekoľko nápadov na improvizáciu:

 • Prírodné materiály: Použite listy, konáriky, kamienky, mušle alebo pierka, aby ste svojim výtvorom dodali prirodzený nádych.
 • Recyklované materiály: Staré plechovky, kartónové škatule, plastové fľaše alebo zvyšky textílií môžete premeniť na jedinečné šperky.
 • Staré veci: Dajte starým gombičkám, zvyškom látky, stužkám alebo nepoužívaným hračkám nový život a premeňte ich na zaujímavé šperky.

Všetky materiály na výrobu, napríklad korálky a iné drobné dieliky, ktoré sa ľahko stratia, usporiadajte a roztrieďte do škatuliek, aby bolo všetko prehľadne na svojom mieste.
Bonusový nápad
Usporiadajte módnu prehliadku so šperkami, ktoré ste vyrobili. 🌟

Maľovanie alebo kreslenie

Kreslenie a maľovanie sú aktivity, ktoré sa budú páčiť všetkým deťom bez ohľadu na vek alebo schopnosti. Tu je niekoľko nápadov na kreslenie a maľovanie s deťmi:

 • Dajte im tému: Môže to byť čokoľvek od obľúbených zvierat cez prírodné motívy až po kreslené postavičky.
 • Nechajte ich vyskúšať si rôzne nástroje: Kúpte im prstové farby, pastel, ceruzky, fixky, kriedy a iné pomôcky, ktoré im pomôžu vyjadriť kreativitu.
 • Kreslenie na veľkú plochu: Použite výkres, kartónové krabice alebo dokonca stenu (voliteľné – sme si vedomí toho, že nie všetci rodičia budú týmto nápadom nadšení🤭), aby ste deťom dali viac priestoru na umelecké vyjadrenie.
 • Premeňte umelecké diela na praktické dekorácie: Vyzdobte si domov ich umeleckými dielami.
🧩 Skvelou kresliacou stolovou hrou je česká Pictomania. Na inšpiráciu pre krásne obrázky odporúčame stolovú hru Dixit, ktorá dokonale rozvíja predstavivosť a asociatívne myslenie. 

Vytváranie sôch

Zaobstarajte si modelovaciu hlinu alebo plastelínu a nechajte deti vytvarovať rôzne figúrky a sochy. Táto činnosť podporuje priestorové myslenie a rozvíja zručnosť. Okrem toho, že je užitočná a praktická, je aj zábavná.
Tu je niekoľko tipov, ako z tejto aktivity vyťažiť čo najviac:

 • Pripravte si pracovný priestor: Zakryte stôl novinami, starou látkou alebo ešte lepšie – zadovážte si silikónovú podložku na modelovanie.
 • Podporte kreativitu: Ukážte deťom obrázky sôch a postáv a vyberte tému workshopu.
 • Pridajte ďalšie materiály: Ich výtvory môžu vylepšiť farebné korálky, kamienky, pierka a iné drobnosti. Nezabudnite na misky s vodou na namáčanie rúk a hliny.
 • Bavte sa a maľujte: Po tom, ako deti vytvoria svoje sochy, nechajte ich dozdobiť temperovými farbami. Zaspievajte si alebo pustite hudbu, ktorá sa hodí k téme workshopu.
 • Hotové diela vystavte a nešetrite chválou: Po dokončení vyzdobte svoje domáce police výslednými mini-majstrovskými dielami. Pochváľte deti za ich snahu a kreativitu.

Pečenie zákuskov

Zapojte deti do prípravy dezertov. Koláče, zmrzlina, sušienky – čo majú vaše deti najradšej? 🍪 Tu je niekoľko nápadov na kreatívne a zábavné varenie s deťmi:

 • Vyberte si jednoduché recepty na koláče, sušienky, zmrzlinu alebo iné chutné dezerty, ktoré si deti zamilujú. 
 • Nechajte deti, aby sa podieľali na meraní ingrediencií.
 • Nechajte ich, aby cesto miešali vlastnými rukami.
 • Zožeňte zábavné formy na zmrzlinu a cukrovinky v rôznych tvaroch.
 • Ponúknite im farebné jedlé korálky, polevy, cukríky a iné dekoratívne prvky na ozdobenie dezertov.

3) Zábavné aktivity pre deti

Hoci všetky vyššie uvedené aktivity môžu byť zábavné, rozhodli sme sa pridať aj ďalšie, ktoré majú potenciál zabaviť ešte viac ako ostatné na našom zozname. Začnime teda pekne poporiadku.

Detská párty

Ako lepšie osláviť Medzinárodný deň detí ako poriadnou detskou párty? 🎉 Pripravili sme pre vás návod, ako môžete usporiadať nezabudnuteľnú oslavu:

 • Zahrajte si hry, ktoré obľubujú všetky deti, ako napríklad Mestečko Palermo alebo stoličkový tanec.
 • Zorganizujte tanečnú súťaž alebo karaoke. 🎤
 • Zaobstarajte si bublifuky a reflektory.
 • Zvoľte si pre oslavu zábavnú tému a tematicky vyzdobte priestor.
 • Pripravte jednoduché a chutné detské menu – sendviče, pizza, hot-dogy, sušienky, zmrzlina a ovocie sú vždy dobrou voľbou. 
 • Vytvorte detský kokteilový bar a rozdávajte deťom nealkoholické kokteily, džúsy a limonády. Môžete ich zdobiť farebnými slamkami a dáždnikmi. 🍸
 • Zavolajte si animátora, ktorý môže zážitok obohatiť o ďalšie hry, rôzne triky, maľovanie na tvár alebo modelovanie balónikov.

Ak sa rozhodnete pozvať na oslavu kamarátov svojho dieťaťa, porozprávajte sa s ich rodičmi a zistite, či sú ich deti na niečo alergické.

Domáce kino

Vyberte si niekoľko rodinných filmov a strávte večer ich spoločným sledovaním. Pripravte si pukance a vychutnajte si ich spoločne. 🍿

Dobré rodinné filmy, ktoré odporúčame, sú Paddington, Rodinka úžasných, Hľadá sa Nemo a Toy Story. Samozrejme, výber závisí aj od veku a záujmov dieťaťa.
Ak na to máte prostriedky, môžete si na dvore nainštalovať projektor a plátno a vychutnať si film pod hviezdami. Pre najmenších to bude určite vzrušujúce! 📽️

Výmena rolí

Ste pripravení na zatiaľ najväčšiu zábavu? 😎 Vymeňte si so svojím dieťaťom v tento deň role! Deti budú šéfmi – budú nosiť vaše oblečenie, delegovať vás a vy sa premeníte na deti a budete dodržiavať ich "pravidlá".

Len si predstavte to množstvo zábavy a smiechu (a možno aj trocha chaosu). Jedno je však isté, táto hra zaručuje nezabudnuteľné spomienky! 

4) Outdoorové aktivity

Ak bude počasie priaznivé (a vzhľadom na letný termín pravdepodobne bude), naplánujte si spoločný čas a zábavu v prírode. Tu je niekoľko nápadov:

Piknik

Zbaľte si košík s jedlom a pitím a užite si deň v prírode. Piknik je skvelou príležitosťou na oddych a strávenie času s rodinou.
Môžete popritom hrať frisbee a púšťať šarkanov 🪁 pre extra zábavu pre celú rodinu.

Zoologická alebo botanická záhrada

Preplnené ulice mesta vymeňte za pokojnú atmosféru v botanickej záhrade. Deti sa budú cítiť, akoby vstúpili do skutočnej rozprávky, obklopené omamnou vôňou kvetov a fascinujúcich rastlín všetkých tvarov a veľkostí.

Na druhej strane zoologická záhrada je miestom, kde deti môžu vidieť zvieratá, ktoré doteraz videli len v obrázkových knihách a na televíznych obrazovkách. Zoo ponúka stretnutia s úžasnými tvormi z celého sveta, od kráľovských levov a opíc lietajúcich z konára na konár až po mohutné slony a pôvabné žirafy.
Ak ste doposiaľ nenavštívili obľúbenú Zoo Bojnice, rozhodne ju odporúčame. Okrem všetkých zvierat, na ktoré sa môžete tešiť, vám isto učarí aj Bojnický zámok. Návšteva týchto miest zaručí vašim deťom zábavný aj poučný zážitok.

Kempovanie

Usporiadajte rodinný výlet do prírody. A nie, nemusíte nikam chodiť. Vaša záhrada môže opäť nájsť využitie ako skvelé miesto na kemping. Postavte stan, opečte si marshmallow a strávte noc pod hviezdami. ⛺

Ak vám bude zima alebo vám nebude vyhovovať počasie, môžete improvizovať a stanovať vo vnútri domu. Na stupnici od 1 do 100, ako veľmi sa to podľa vás bude deťom páčiť? 1000! 😄
Môžete tiež zorganizovať táborové hry, ako napríklad nočnú skúšku odvahy alebo spev pri táboráku, aby ste večer oživili a ozvláštnili.

5) Letné aktivity pre deti

Konečne prišiel jún a vyššie teploty, čo je mimoriadna príležitosť užiť si letné a vodné radovánky. Tu je niekoľko návrhov:

Kúpanie a opaľovanie pri lome, jazere alebo bazéne

Vyberte sa na lom, k jazeru alebo na miestne kúpalisko a užite si deň zabávaním sa vo vode a na slnku. Plávanie je skvelý spôsob, ako sa v horúcich letných dňoch ochladiť a zabaviť. Môžete usporiadať vodné hry, napríklad plavecké preteky alebo potápanie, aby ste si deň ešte viac užili.

Ak bývate niekde, kde v blízkosti nie sú možnosti na tento druh zábavy, využite opäť svoju záhradu (alebo balkón) a zaobstarajte si detský bazénik. Verte nám, že deti naozaj nepotrebujú veľa, aby boli šťastné. 🙂

Preskúmajte okolie a navštívte nové miesta

Zistite, či sa v blízkosti vášho domova nenachádza zaujímavé miesto, ktoré ste doposiaľ nenavštívili. Možno objavíte neďaleké minigolfové ihrisko alebo vyhliadku s krásnym výhľadom, ktorá unikla vašej pozornosti.
Ako objavovať nové miesta?
Mnohé rodiny si obľúbili geocaching – aktivitu, ktorá vám a deťom poskytne dobrodružný zážitok a možnosť objavovať nové miesta.

Návšteva aquaparkov

Navštívte neďaleký aquapark a užite si zábavu na rôznych vodných atrakciách. Nemusíme ani hovoriť, ako veľmi si to deti užijú! 🌊
Dobrodružná Tatralandia a termálna Bešeňováobľúbenými aquaparkami pre celé rodiny. A zábava vo vode nie je všetko, čo tam môžete zažiť. Vďaka skvelej lokalite si vedia akčnejší z vás predĺžiť denný výlet do Aquacity Poprad na viacdňový výlet do Tatier!

Preskúmajte aquaparky vo svojom okolí, skontrolujte dispozície toboganov a bazénov pre deti a nájdite tú najlepšiu zábavu pre svojich najmenších.

Nápady na darčeky

Okrem organizovania rôznych podujatí môžete dieťaťu na oslavu jeho dňa dať aj niečo ako malú pozornosť. 🎁 Tu je niekoľko nápadov:

 • Kreatívne súpravy na maľovanie: Pastelky, tempery, omaľovánky, fixky alebo plastelína.
 • Športové vybavenie: Lopty, frisbee, tenisové rakety, obruč alebo švihadlo.
 • Vzdelávacie hračky: Puzzle, stolové hry, stavebnice, náučné knihy a obrázkové knihy.
 • Personalizované predmety: Tričká, hrnčeky alebo kľúčenky s menom dieťaťa alebo jeho obľúbenou postavičkou.
Starším deťom môžete darovať aj darčekovú poukážku do kina alebo divadla – podľa toho, čo majú rady.

Nezabúdajte však, že žiadny materiálny darček nenahradí aktivity, spomienky a čas, ktorý im dá trávenie tohto dňa s vami tým najlepším možným spôsobom. Preto ak môžete, vždy uprednostnite spoločne strávený čas.

Doprajte svojim deťom zábavu, ktorú si zaslúžia

Medzinárodný deň detí je ideálnou príležitosťou osláviť detskú radosť, fantáziu a bezstarostnosť. S našimi nápadmi na aktivity a s trochou úsilia dokážete vytvoriť nezabudnuteľné spomienky pre celú rodinu.

Ak sa pri príležitosti Dňa detí vo vašom meste konajú koncerty, divadelné predstavenia a iné podujatia, môžete využiť príležitosť a ísť aj tam.

Najdôležitejšie pri výbere aktivity je, aby vaše dieťa naozaj bavila. Výber prispôsobte jeho želaniam a záľubám. Bavte sa, buďte kreatívni a ukážte svojim deťom, ako veľmi vám na nich záleží. 

Šťastný Medzinárodný deň detí! 💗