Máte svojho milovaného psieho parťáka, s ktorým ste nerozlučná dvojka, ale potom otehotniete a bojíte sa, ako nového člena rodiny bude pes znášať? Táto situácia vždy závisí na konkrétnom psíkovi, pokiaľ ale nemáte agresívneho alebo skôr týraného psa, u ktorého je ťažké predpovedať reakcie, máme pre vás pár tipov, ako štvornohému kamarátovi zmenu uľahčiť.

Začnite ho trénovať

Ak ste sa zatiaľ zaobišli bez tréningu, teraz je najvyšší čas s ním začať. Odnaučte psa na vás skákať a hodí sa taktiež, keď bude vedieť základné povely. S bábätkom v kočíku je predsa len náročnejšie psa usmerniť.

Cvičte s bábikou

Rovnako ako keď pripravujete dieťa na súrodenca, aj u psa využijete bábiku. Správajte sa k nej ako k novorodencovi a ukážte tak psovi, čo všetko sa zmení - venčenie s kočíkom, postieľka pre bábätko a podobne.
 

Zoznámte ho s hlídačkou

Ak si plánujete zabezpečiť hlídačku na dobu, kedy budete v pôrodnici, uistite sa včas, že ju pes dobre pozná a vychádzajú spolu.
Zvykajte ho na dieťa na diaľku
Až sa bábätko narodí, dajte partnerovi kus jeho oblečenia, ktorý donesie domov. Tak si bude psík zvykať na jeho vôňu.

Príchod domov

Pri príchode domov majte prázdne ruky, aby ste sa mohli s psíkom náležite privítať. Až sa vás trochu nasýti, predstavte mu bábätko. Nechajte ho, nech si ho oňuchá.
 

Nezabúdajte na neho

Po dojčení dajte psovi nejakú dobrotu ako odmenu za to, že bol trpezlivý a počkal. Nezabúdajte ho venčiť (buď vy alebo hlídačka, ktorú má rád), aby vybehal prebytočnú energiu. Trávte čas so psom aj dieťaťom naraz, hovorte na oboch, aby psík vedel, že je stále dôležitou súčasťou vášho života.

Vytýčte hranice

Naučte dieťa, že nesmie chodiť do psej misky rovnako tak, ako pes nesmie do jeho. Nenechajte dieťa psíkovi ubližovať, aj keby pes vyzeral, že mu to nevadí. Nenechajte ich spolu osamote, kým dieťa nebude natoľko veľké a rozumné, aby vedelo, čo môže a nemôže.