InšpiráciaRodičovstvoSyndróm vyhorenia na materskej dovolenke

Syndróm vyhorenia na materskej dovolenke

  11. Marec 2024,    6 min. prečítanie,
Rodičovstvo si mnoho z nás predstavuje prevažne ako životné obdobie plné radosti a naplnenia. Avšak nie po celú dobu to tak je a tento ideál vie byť často ďaleko od pravdy. Nikto vás nepripraví na nekonečné prebdené noci, neustálu nutnosť byť v pozore a tiež prehnané očakávania byť tým najlepším rodičom. Naše predstavy o rodičovstve sú mnohokrát silno skreslené.

Tieto skreslené predstavy a nereálne ideály sú dokonalým semienkom pre rozkvet syndrómu vyhorenia.

Náš článok je venovaný predovšetkým matkám, ktoré syndróm vyhorenia zažívajú na materskej dovolenke. Je však nutné mať na pamäti, že rodičovské vyhorenie sa môže prejaviť aj u oboch rodičov. 
V 3. štvrťroku 2023 na Slovensku bolo na rodičovskej dovolenke 85 000 osôb, z toho viac ako 99% žien a necelých 0,9% mužov. Z tohto dôvodu sú syndrómom rodičovského vyhorenia výrazne viac ohrozené ženy ako muži.

Zdroj: Slovenský štatistický úrad, strana 15

Rodičovské vyhorenie, čo to je?

Pomenovanie “parental burnout” či rodičovské vyhorenie prvýkrát použili belgické psychologičky Isabelle Roskam a Moïra Mikolajczak. Popísali ho ako syndróm vyčerpania spojený s úlohou rodiča a rodičovstvom ako takým. Vyznačuje sa pocitom úzkosti a neistoty z neschopnosti dobre vychovávať svoje deti.

Ide teda o stav, ktorý postihuje rodičov, z veľkej časti predovšetkým matky, kedy zažívajú vyčerpanie a chronický stres. To všetko v dôsledku nereálnych rodičovských nárokov a povinností, ktoré si na seba neprimerane často kladú aj sami. Nejde o nič, čo by ste si mali vyčítať alebo sa za to obviňovať, je však potrebné situáciu včas začať riešiť. Tento stav totiž môže veľmi ľahko ovplyvniť fyzické aj duševné zdravie a mať negatívne dopady na celú rodinu, ako Mikolajczak, Roskam a ďalší popísali v štúdii z roku 2018.

Príčiny syndrómu vyhorenia na materskej dovolenke

Príčin môže byť hneď niekoľko. Najčastejšie je to však kombinácia viacerých faktorov, ktoré sa postupom času nahromadia, až napokon dôjde na stav vyhorenia.

Hlavnou príčinou rodičovského vyhorenia však aj naďalej zostáva nerovnováha medzi prísnymi nárokmi na výchovu a schopnosťou tieto nároky dlhodobo a udržateľne plniť. Aké ďalšie konkrétne príčiny syndrómu vyhorenia poznáme?

Izolácia od sociálneho života

Medzi jednu z najčastejších príčin patrí izolácia. Matky s dieťaťom trávia väčšinu času samé doma, čo prirodzene môže priniesť pocity osamelosti. Už nemajú toľko času a príležitostí na stretávanie sa s priateľmi, ako tomu bolo napríklad v období pred dieťaťom. Niektoré bábätká sú navyše viac úzkostné a ťažko znášajú zmeny, takže aj napriek snahe situáciu zmeniť a vyjsť do spoločnosti môže ísť pre matky o skutočnú výzvu. 

Náročná starostlivosť o dieťa

Starosť a starostlivosť o dieťa je fyzicky aj psychicky náročná. Nedostatok spánku, nepredvídateľnosť situácií a nároky na celodennú starostlivosť môžu viesť k absolútnemu vyčerpaniu.

Strata identity

S narodením dieťaťa sa zo žien stávajú matky. Nová rola, nové povinnosti a výzvy. Táto zmena so sebou často prináša potlačenie všetkých ostatných rolí, čo vedie k strate identity a osobných záujmov.

Nedostatočná podpora

Nedostatok podpory a pochopenia od partnera, rodiny alebo priateľov prispieva k pocitu izolácie, ku zvýšenému stresu a podporuje riziko rodičovského vyhorenia.

Potláčanie starostlivosti o seba a nedostatok self-care

S dieťaťom sa prirodzene menia priority. Jedna z nich začne silno prevyšovať ostatné: zabezpečenie všetkých potrieb dieťaťa. Všetka pozornosť smeruje na dieťa a vlastné potreby sú potlačené do ústrania. 
Aké sú príznaky rodičovského vyhorenia?
  • Chronická únava a vyčerpanie
  • Nespavosť
  • Podráždenosť
  • Opakujúce sa bolesti hlavy
  • Pocity smútku a osamelosti
  • Strata motivácie a záujmu o aktivity, ktoré vás predtým napĺňali
  • Izolácia od známych a kamarátov
  • Strata záujmu o iné, než rodičovské témy
  • Nedostatok sebaúcty
  • Pocit nedostatočnosti v úlohe rodiča
  • Zvýšený stres a úzkosti
  • Strata radosti z materstva
  • Neschopnosť odpočinku a relaxácie
  • Častejšie konflikty medzi partnermi
  • Nespokojnosť s partnerským a rodinným životom
  • Pocit bezcennosti
  • Zvýšený výskyt návykového správania

Ako predchádzať rodičovskému vyhoreniu?

Prevencia je dôležitá. Nemusíte sa báť, že každý rodič sa nutne musí na ceste rodičovstva stretnúť so syndrómom vyhorenia. Niekomu môže pomôcť k rodičovstvu pristupovať uvedomelo, byť si istý sám sebou a poznať svoje hranice a limity, a tie neprekračovať.
Martina Mikesková
Psychologička, terapeutka a lektorka
Niekedy sa stane, že rodičia za psychológom alebo psychoterapeutom prídu len pre uistenie, že v rámci možností, ktoré majú, zvládajú situáciu dobre. Aj toto môže byť predmetom stretnutia.
Dôležitá je aj podpora rodiny a partnera. Ak máte pocit, že nedostávate dostatok porozumenia a empatie, porozprávajte sa. Ako inak ešte môžete skúsiť predísť syndrómu rodičovského vyhorenia?

Nesnažte sa byť dokonalým rodičom

Ak stále veríte v ideál dokonalého rodiča, nesnažte sa ho za každú cenu naplniť. Pre vaše dieťa budete najdokonalejší, pokiaľ sa aj vy sami budete cítiť v pohode. Deti sú ako špongie: nasávajú vaše konanie, reakcie aj správanie. Pokiaľ budete spokojní vy, bude spokojné aj vaše dieťa.

Majte realistické očakávania

Neklaďte na seba viac, než dokážete splniť. Rodičovstvo nie je súťaž, neporovnávajte sa s ostatnými rodičmi na sociálnych sieťach ani v realite. Vždy totiž vidíte iba zlomok toho, čo skutočne zažívajú. Navyše rodičovstvo je pre každého individuálne: len preto, že vy nemáte rovnakú skúsenosť ako niekto iný, neznamená, že je ste ako rodič o niečo horší alebo menej schopní. 

Zorganizujte si svoj čas

…efektívne. Pri plánovaní rodičovských povinností si nezabúdajte vyhradiť priestor aj pre svoj osobný čas. Každý deň si doprajte aspoň chvíľku len sami pre seba a užite si ju podľa svojich aktuálnych potrieb a predstáv. Ak je na vás bábätko silno naviazané a príde vám nemožné chvíľku voľna uskutočniť či naplánovať, môžete začať pomaly s pár minútami a postupne sa dopracovať k dlhšej pauze venovanej sebe samej a svojim záujmom.

Žiadna cesta nie je priamočiara

Nenechajte sa rozhodiť situáciami a ľuďmi, ktorí vás na ceste rodičovstvom stretnú. Občas sa niečo nepodarí podľa plánu, občas sa prihodia nečakané situácie a často natrafíte aj na človeka, ktorý s vami nezdieľa rovnaký pohľad na rodičovstvo. Nenechajte sa tým zneistiť a pokaziť si náladu. Je rozdiel zdravo uvažovať o optimálnom spôsobe výchovy a spochybňovať seba ako človeka a matku len kvôli nevyžiadaným radám z okolia. 

Ste v tom dvaja

Ak máte pocit, že sa vám nedostáva dostatočnej podpory zo strany partnera, povedzte mu to. Nie je nič horšie ako to v sebe dusiť.

Čas venovaný len pre vás

A to neznamená len malú chvíľku počas dňa. Sem-tam si doprajte viac, odmeňte sa niečím, čo vás poteší a zahreje na srdci. Čas pre seba môže mať mnoho podôb a záleží iba na vás, ako s ním naložíte. Môžete si napríklad určiť deň v mesiaci, keď pravidelne vyrazíte s partnerom na rande len vy dvaja. 

Doprajte si odpočinok

Spánok a pravidelný odpočinok je alfou a omegou spokojného rodiča. V prvých mesiacoch až rokoch života batoľaťa to môže byť náročné až nemožné, obzvlášť ak sa potýkate so spánkovou regresiou. Ak sa vám však podarí bábätko uspať, neoberajte sa o spánok tým, že budete upratovať, prať, žehliť a ideálne sa ešte snažiť napiecť a navariť. Odpočívajte a netrestajte sa za to. Starostlivosť o dieťa je fyzicky náročná aktivita a aj vy si zaslúžite oddych.

Cítite, že sa vás to môže týkať?

Prijmite pomoc od profesionálov. Ak na sebe pozorujete znaky rodičovského vyhorenia a vyčerpania, neváhajte vyhľadať pomoc od psychológa alebo psychiatra.
Martina Mikesková
Psychologička, terapeutka a lektorka
Rodičia v súvislosti so starostlivosťou o dieťa často zažívajú výčitky svedomia alebo sa im oživujú ťažké zážitky z vlastného detstva. Oboje môže byť sprevádzané stavmi úzkosti, agresie a rezignácie. Tieto stavy je možné určite ošetriť aj formou krátkodobej podpornej terapie a znížiť tak riziko kolapsu či nutnosti brať lieky.
Problémy s duševným zdravím sú rovnako závažné, ako napríklad zlomená ruka. Tiež by ste ju išli liečiť do nemocnice a nepotlačovali bolesť doma. Nepodceňujte teda svoje duševné zdravie a pocity spojené s vyhorením. Nebojte sa požiadať o pomoc. Nie je to hanba! Či už rodinných príslušníkov, kamarátov, alebo si najmite opatrovateľku. S jej pomocou získate čas, ktorý môžete venovať sami sebe, prípadne kamarátom a rodine, ktorí nebudú musieť strážiť bábätko.