InšpiráciaRodičovstvoAko odplienkovať dieťa?

Odplienkovanie: Ako úspešne naučiť dieťa na nočník

  27. Jún 2025,    8 min. prečítanie,
Odplienkovanie so sebou prináša veľa výziev. Veľké množstvo mokrého oblečenia, neustále prebaľovanie, upratovanie – a na to potrebujete more trpezlivosti. Áno, občas to bude ťažké, ale váš drobec to skôr či neskôr zvládne.

Aby bol celý proces odplienkovania čo najjednoduchší a „bezbolestný“, prinášame vám podrobný manuál, ktorý vám s tým pomôže. Dozviete sa, ako porozumieť potrebám dieťaťa a kedy je ten správny okamih pre tento veľký krok. Začnime ale pekne po poriadku.

Kedy začať s odplienkovaním?

Mamičky si často myslia, že by sa s odplienkovaním u detí malo začať čo najskôr, to ale nie je pravda. V skutočnosti neexistuje žiaden jediný správny čas, ktorý by vyhovoval každému dieťaťu.

Odplienkovanie je
veľmi individuálny proces a závisí od biologickej pripravenosti dieťaťa, takisto ako napríklad chôdza alebo spánok a samostatné zaspávanie.

Niektoré deti budú pripravené na nočník už v jednom roku, zatiaľ čo iné trebárs až v troch rokoch. A to je úplne v poriadku. O rozdieloch vie svoje nejedna mamička viacerých detí.
Podľa švédskej štúdie má len 31 % dvojročných detí dostatočný cit v močovom mechúre, zatiaľ čo v troch rokoch už je to 79 % detí.

Kedy je dieťa pripravené na odplienkovanie?

Počas odplienkovania je dôležité dieťa počúvať a rozpoznať známky pripravenosti, ktoré môžu vyzerať nasledovne:

  • Dieťa prejavuje záujem o používanie toalety.
  • Dokáže zostať niekoľko hodín v suchu.
  • Vykazuje nespokojnosť, keď je plienka mokrá.
  • Povie si, keď sa potrebuje vycikať alebo vyprázdniť.
  • Rozumie jednoduchým pokynom a dokáže sa nimi riadiť.

Okrem toho, že dieťa musí byť pripravené, musíte byť pripravení aj vy, rodičia.

❓ Máte dostatok času a trpezlivosti venovať sa tomuto procesu? 
❓ Ste pripravení na upratovanie, keď sa stane nehoda, bez frustrácie a zbytočného kriku? 
❓ Dokážete si udržať pozitívny prístup, aj keď veci nejdú hladko? 
❓ Ste pripravení byť dôslední vo svojom prístupe? 

Ak je vaša odpoveď „áno“, potom nastal ten správny čas to skúsiť. V opačnom prípade proces odplienkovania odložte alebo vyhľadajte pomoc.

Tri účinné metódy pre odplienkovanie

Metódy odplienkovania sa za posledných 100 rokov zmenili od neorganizovaných až po vysoko štruktúrované a starostlivo naplánované. Delia sa predovšetkým do dvoch skupín –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ metódy riadené dieťaťom a metódy riadené rodičmi. 

1. Dieťaťom riadené odplienkovanie (Brazeltonova metóda)

Jednou z najznámejších metód odplienkovania je tá, ktorú vyvinul Dr. T. Berry Brazelton v roku 1962. Podľa tejto metódy je ideálne začať s odplienkovaním okolo 18. mesiaca. Avšak je zásadné si uvedomiť, že každé dieťa má svoje vlastné tempo, takže sa nemusíte striktne držať tohto veku.

Ako tento proces vyzerá?

  1. Okolo 18. mesiaca zoznámte dieťa s nočníkom tak, aby na ňom sedelo ešte oblečené.
  2. Potom nechajte dieťa sedieť na nočníku bez plienky a chváľte ho len za to, že sedí.
  3. Keď dieťa plienku zašpiní, vyprázdnite jej obsah do nočníka a vysvetlite, že na to má používať nočník.
  4. Nechajte dieťa krátko bez plienky a povzbudzujte ho, aby nočník používalo samostatne.

Pokiaľ dieťa prejavuje veľký odpor, odložte tento proces o jeden alebo dva mesiace a skúste to znova.
Ako dlho tento proces trvá?
Brazeltonova metóda je väčšinou časovo náročná a môže trvať až tri roky ju úplne ukončiť, pokiaľ začnete v období medzi 18. a 24. mesiacom.
Podobne funguje aj odplienkovanie podľa Montessori, ktoré podporuje deti v tom, aby samé rozpoznali signály potreby a použili toaletu. Na rodičoch je iba vytvorenie podporného prostredia napríklad pomocou stupienka či stúpadla, ktoré dieťaťu umožní učiť sa a osamostatniť sa s minimálnym vedením. Proces zahŕňa tiež množstvo výukových materiálov v podobe obrázkových knižiek.

2. Rodičom riadené odplienkovanie (Foxx & Azrinova metóda)

Ak sa rozhodnete vyskúšať opačný prístup, kedy sa vedenia ujmete vy, potom vyskúšajte metódu z knihy Ako naučiť dieťa na nočník za jeden deň, ktorú v roku 1968 vypracovali Nathan Azrin a Richard Foxx. 

Tento prístup sa zameriava na intenzívny nácvik chodenia na nočník po dobu 24 hodín. Celý proces samozrejme zaberie viac, ako len jeden deň, ale to najdôležitejšie si dieťa osvojí počas prvých 24 až 36 hodín.

Ako tento proces vyzerá?

  1. Vyberte vhodný čas (napríklad víkend, ideálne je letné obdobie), pripravte nočník a odmeny pre drobca.
  2. Prvý deň: Dieťa by sa na nočník malo učiť vyzlečené. Povzbudzujte ho na pitie tekutín, aby sa mu chcelo častejšie cikať a pravidelne používalo nočník. Odmeňujte každé úspešné použitie nočníka pochvalou a malou odmenou.
  3. Druhý deň: Dieťa by malo mať oblečenie, ktoré sa dá jednoducho vyzliecť, napríklad bavlnené spodky. Povzbudzujte dieťa, aby si samé povedalo, kedy potrebuje na nočník a naďalej pokračujte v odmeňovaní za každý úspešný počin.
  4. Tretí deň: Dieťa už by malo byť úplne oblečené. Udržujte pravidelné intervaly sedenia na nočníku, ale postupne ich predlžujte na 1 – 2 hodiny, pokiaľ to dieťa zvláda. Pokračujte v odmenách a netrestajte neúspech.
Ako dlho tento proces trvá?
Metóda môže trvať v rozmedzí od 3 do 14 dní v závislosti od rýchlosti adaptácie dieťaťa. Úspešnosť tejto metódy bude do značnej miery ovplyvnená štýlom vašej výchovy.

Napríklad u rodičov, ktorí praktizujú autoritatívnu výchovu, by táto metóda mohla fungovať dobre, pretože kombinuje jasné pravidlá s veľkou dávkou podpory a lásky.

3. Indiánska metóda odplienkovania

Indiánska metóda odplienkovania sa zameriava na komunikáciu s dieťaťom o jeho vylučovacích potrebách. Táto metóda má korene v tradičných indiánskych kultúrach, kde sa plienky bežne nepoužívali. Podľa indiánskej metódy má rodič medzi 20. a 24. mesiacom dieťaťu počas dňa plienky zobrať a už sa k nim nikdy nevracať. Na noc ich dieťa ale má naďalej.

Dieťaťu sa má vysvetliť, že sa od dnešného dňa bude chodiť vyprázdňovať na nočník. V tomto veku by dieťa malo byť dosť vyspelé, aby situáciu pochopilo a cikanie zadržalo, pokým si nedôjde na nočník.

Ako tento proces vyzerá?

  1. Nejakú dobu pred začatím indiánskej metódy starostlivo pozorujte svoje dieťa, aby ste sa naučili rozpoznávať jeho signály, kedy potrebuje malú alebo veľkú potrebu. Každé dieťa môže mať iné signály, napríklad určité zvuky, výrazy tváre alebo pohyby. 
  2. Deti majú často prirodzené vzorce pre vylučovanie, napríklad po prebudení alebo po jedle. V tento čas je ideálna príležitosť ponúknuť dieťaťu nočník. 
  3. Dôležitá je komunikácia s dieťaťom. Rozprávajte sa a vysvetľujte mu, čo sa deje.
Ako dlho tento proces trvá?
Pre túto metódu si vyhraďte aspoň 14 dní voľnejší program bez väčších návštev a výletov. Rátajte s tým, že prvé dni môže byť pocikané naozaj všetko. Táto metóda vyžaduje čas, ochotu dieťa vnímať a komunikovať s ním.

Pre mnoho rodičov je to nielen spôsob, ako ušetriť na plienkach, ale aj spôsob, ako posilniť svoj vzťah s dieťaťom a podporiť jeho prirodzený vývoj.

Najčastejšie chyby rodičov pri odplienkovaní a ako sa im vyhnúť

Uponáhľaný začiatok

Ak začnete skôr, ako dieťa prejaví známky pripravenosti, môžete veľmi rýchlo stratiť nervy a dostať sa do kolotoča zúfalého neúspechu a detských záchvatov plaču a hnevu. 

✅ Riešenie: Venujte dostatočný čas pozorovaniu a rozprávaniu sa o celom procese s dieťaťom. Začnite jednoduchou konverzáciou a hrou, pri ktorej dieťa používa nočník s hračkou. Keď si všimnete, že dieťa prejavuje záujem a chápe účel nočníka, pozvoľna začnite meniť prístup.

Nedôslednosť

Nedostatočná dôslednosť môže dieťa zmiasť a sťažiť mu prispôsobenie. Napríklad keď ste s dieťaťom doma, vždy používate nočník. Keď ale idete von alebo necháte dieťa napríklad u babičky a dáte mu znova plienku, nastáva nepochopenie, čo je teda správne. To je veľká chyba, ktorá dieťa mätie a neumožňuje mu adaptáciu.

✅ Riešenie:
Zaveďte dôsledné pravidlá pre používanie nočníka bez ohľadu na to, či je dieťa doma alebo niekde inde. Okrem toho, ak nechávate dieťa s opatrovateľkou, dajte jej vedieť, ako postupujete pri odplienkovaní. Dohodnite sa s ňou, aby dodržiavala rovnaké metódy a harmonogram, ktoré ste zaviedli.
Tip Hlídačky.sk
Ako udržať dôslednosť napríklad pri cestovaní s dieťaťom?

Dobrým pomocníkom vedia byť cestovné nočníky, ktoré zvyknú obsahovať cestovný obal na jednoduchšie prenášanie, gumovú aj jednorázovú vložku a redukciu na bežnú toaletu. Skrátka skvelé riešenie pre toalety na cestách!

Vynucovanie

Neustálym nútením a nedajbože trestaním sa môžete s úspešným odplienkovaním rozlúčiť. Je pochopiteľné, že by ste najradšej mali odplienkovanie čo najskôr za sebou, ale takto deti nefungujú. Takže im dajte priestor sa učiť, vyvíjať a nenúťte ich do niečoho, na čo nie sú pripravené.

✅ Riešenie: Pristupujte k odplienkovaniu s rešpektom a pozitívnym prístupom. Oslavujte úspechy, chváľte alebo odmeňujte. Naopak, nehody, ako je pocikanie sa na koberec, berte ako prirodzenú súčasť procesu. Buďte trpezliví a využite neúspechy ako príležitosť na učenie. Povzbudzujte dieťa, aby to skúsilo znova a buďte mu oporou. V prípade potreby si dajte prestávku.

Rýchle ukončenie

Ak proces odplienkovania rýchlo vzdáte, môžete tým znížiť šancu na dlhodobý úspech a naopak tým dieťaťu odovzdať ponaučenie, že sa má vzdať pri prvej prekážke a neúspechu. A to pravdepodobne nie je príklad, ktorý mu chcete dať – teda za predpokladu, že na nočník už naozaj bolo pripravené.

Je v poriadku prestať, ak sa dieťa ešte musí trochu vyvinúť a dospieť. Ukázať dieťaťu, že nemusí ísť “cez mŕtvoly” napriek svojmu diskomfortu a nie je hanba to skúsiť, až bude viac pripravené, ukazuje rešpekt k jeho pocitom, čo je pri výchove dôležité. 
 
✅ Riešenie: Skúste zistiť príčinu prekážky, kvôli ktorej ste sa zasekli. Problém môže byť napríklad vo vybranej metóde, ktorá zrovna vášmu dieťaťu nemusí vyhovovať. Vyskúšajte tak alternatívne prístupy a vyhľadajte riešenie.

Ako odplienkovať dieťa na noc?

Keď sa vám konečne podarí zaviesť dennú rutinu, prichádza odplienkovanie na noc, ktoré je pre mnoho rodičov najťažšou časťou procesu. 🌛 Ale nebojte sa, aj túto rutinu si dieťa rýchlo osvojí. Tu sú vybrané stratégie, ktoré vám môžu pomôcť:

  • Znížte príjem tekutín aspoň hodinu pred spaním, aby ste sa vyhli nočnému pocikaniu.
  • Kúpte nepremokavé poťahy na matrace, ktoré ochránia posteľ pred nehodami a uľahčia vám prípadné čistenie.
  • Pred spaním posaďte dieťa na nočník, aby sa skúsilo vycikať.
  • V priebehu noci kontrolujte, či sa dieťa nepocikalo – môžete si nastaviť niekoľko budíkov na mobile.

Ako zvládať stres pri odplienkovaní?

Spolu s prácou a všetkými ostatnými povinnosťami, ktoré máte, môže proces odplienkovania viesť k rodičovskému vyhoreniu. Treba si neustále opakovať: „To prejde. Naučí sa to. Všetko chce svoj čas." Pri procese odplienkovania nezabúdajte na nasledujúce:

  • Buďte trpezliví: Odplienkovanie môže byť časovo náročné a nepredvídateľné. Buďte pre dieťa podporou. Ak máte pocit, že je toho na vás všetko príliš, zatvorte sa na chvíľu v miestnosti, zhlboka sa nadýchnite a upokojte sa, aby ste na dieťa nesmerovali svoju frustráciu. Ale môžete mu svoje pocity dať najavo a nepotláčať ich úplne, napríklad: „Mama si teraz musí nachvíľku oddýchnuť, lebo je unavená, dobre?”
  • Buďte dôslední: Dodržujte rutinu a pravidlá, aby ste dieťaťu poskytli stabilitu a jasný prístup. 
  • Vyhľadajte podporu: Poraďte sa s priateľmi, rodinou alebo sa pridajte ku komunitám rodičov, aby ste našli emocionálnu podporu alebo si mohli vzájomne poradiť. Povedať si o pomoc rozhodne neznamená, že ste zlý rodič – naopak, naučíte dieťa, že je dôležité nespoliehať sa stále len sám na seba. Je v poriadku povedať: „Sama to nezvládnem, chcem podporu okolia."
  • Urobte si čas sami na seba: Ak máte pocit, že vás obdobie odplienkovania a odmietavý prístup dieťaťa frustruje, dajte si chvíľu osamote alebo s priateľmi. Pre dieťa si nájdite opatrovanie a aspoň na moment dajte svoje potreby na prvé miesto.

Vedzte, že vaša trpezlivosť, snaha a vytrvalosť sa oplatí a vaše dieťa dá plienkam čoskoro navždy zbohom.

Článok vznikol bez akejkoľvek spolupráce s e-shopmi či inými komerčnými subjektmi uvedenými v článku. Spomínané odkazy slúžia iba ako inšpirácia pre čitateľov.