InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovObľúbené psie plemená

Pes do rodiny? 10 obľúbených psích plemien na Slovensku v roku 2024

  08. Apríl 2024,    7 min. prečítanie,
Hľadáte ideálne psie plemeno, ktoré by do vašej rodiny zapadlo svojou povahou a stalo sa ďalším členom rodiny? Ktoré psie plemená patria na Slovensku medzi obľúbené a sú vhodné aj k deťom? Zistite, ktorí chlpáči patria medzi najobľúbenejších spoločníkov do rodín!

Ako vybrať psa pre rodinu?

Vybrať vhodné šteniatko pre rodinu môže byť náročné. Či už vyberáte z niekoľkých preferovaných psích plemien alebo psíkov z útulku, je dobré sa držať pár základných pravidiel a pri výbere mať na pamäti tieto základné veci.

1. Zvážte veľkosť psa

Pri výbere šteňaťa pre rodinu je dôležité zvážiť aj budúcu veľkosť dospelého psa. Veľké plemená ako nemecké ovčiaky alebo dogy sú vhodné pre rodiny, ktoré dokážu psovi ponúknuť dostatok priestoru. Menšie plemená ako mopsy alebo čivavy nutne nepotrebujú obrovskú záhradu s výbehom, a sú teda vhodnejšími spoločníkmi do bytu a menších priestorov.

2. Zvážte povahu psa

Ďalším dôležitým faktorom je povaha psa. Rodiny s deťmi, ktoré by si rady zaobstarali psa v čase, keď deti ešte nemajú dostatočné schopnosti odhadnúť možné reakcie psa, by sa mali prikláňať skôr k plemenám, ktoré sú trpezlivé a priateľské. Túto povahu majú napríklad plemená psov pudel, zlatý retriever, kokeršpaniel, labrador alebo kavalier king charles španiel. Staršie deti zvládnu vychádzať aj s väčšími a aktívnejšími psami, ostražitosť by však mala byť vždy na prvom mieste.

3. Zvážte potreby psa

Jedna z dôležitých vecí, na ktorú bohužiaľ budúci majitelia často zabúdajú, je zvážiť potreby psa pri výbere šteňaťa pre rodinu. Niektoré plemená psov sú veľmi aktívne a potrebujú veľa pohybu, zatiaľ čo kľudné psie plemená sa uspokoja s krátkymi prechádzkami. Je potrebné zvážiť, či máte ako rodina čas a energiu a aj financie zaistiť základné potreby psa.
MVDr. Nikola Lagová
Veterinárka
Najčastejším dôvodom, prečo ľudia vracajú šteňatá, je len neschopnosť psa zvládnuť. Ideálny pes do rodiny s deťmi je ten, ktorého dokáže jeho majiteľ dostatočne dobre vychovať.

10 obľúbených psích plemien vhodných pre rodiny s deťmi

Ktoré psie plemená sú ideálne pre rodiny s deťmi? Vybrali sme pre vás najobľúbenejšie psie plemená, ktoré sú spoločenské a milujú deti. Náš výber sme zostavili v kombinácii z dát najčastejšie vyhľadávaných plemien, ktoré majú vlastnosti vhodné pre život s deťmi, verejne dostupných rebríčkov obľúbenosti a v spolupráci s veterinárkou, ktorá s nami zdieľala najčastejšie plemená, ktoré navštevujú jej ordináciu.

1. Zlatý retriever

Veselý, priateľský a hravý pes, ktorý je ideálny do každej aktívnej rodiny a je veľmi kamarátsky k deťom. Zlatí retrieveri sú známi ako vodiaci psi, záchranári a terapeutickí psi. Pýšia sa svojou krásnou zlatou srsťou, podľa ktorej ich často rozoznáte. Sú veľmi inteligentní, čo značne uľahčuje ich výcvik a navyše sú neustále plní energie. Kvôli tomu potrebujú dostatok pohybu a hrania.

Pre koho je vhodný?
Pre rodiny s deťmi, ľudí, ktorí hľadajú ďalšieho aktívneho člena rodiny a láskyplného spoločníka.

2. Nemecký ovčiak

Múdry a verný pes, ktorý vie byť skvelým strážcom aj rodinným spoločníkom. Je vhodným parťákom pre všetky rodiny, ktoré preferujú aktívny životný štýl, a zároveň sú ochotné venovať čas jeho výcviku a pravidelným prechádzkam. Malý byt uprostred mesta nebude najlepšie miesto, kam si zaobstarať nemeckého ovčiaka, ak ale máte dom so záhradou, môže ísť o vášho dokonalého nového rodinného parťáka. Títo psi sú známi svojou vernosťou a oddanosťou k rodine, kde si ľahko vytvárajú silné puto s každým členom domácnosti.

Pre koho je vhodný?
Pre všetkých aktívnych jedincov alebo rodiny, ktoré sú ochotné venovať kus svojho času do výchovy a rady trávia čas vonku a aktívne.

3. Labradorský retriever

Tromi slovami: priateľský, inteligentný a spoločenský. Labradori sú skvelí vodiaci psi, záchranári, ale aj rodinní miláčikovia. Milujú vodu a sú aj zdatnými plavcami. Vďaka svojej energii a aktívnemu temperamentu sú skvelými spoločníkmi pre rodiny, ktoré rady trávia čas v prírode. Labradori milujú akúkoľvek fyzickú aktivitu a sú nadšení z každodenných prechádzok, hrania a trénovania.

Pre koho je vhodný?
Pre rodiny s deťmi alebo aktívnych jednotlivcov, ktorí majú radi priateľské a energické psy. Často bývajú aj spoločníkmi handicapovaných ľudí, s ktorými vedia vytvoriť nerozlučný pár.

4. Jack Russell Teriér

Malé, ale dynamické plemeno so silným temperamentom, ktoré sa raduje z častého pohybu a športu. S jeho hravosťou a priateľským prístupom sa rýchlo stane vaším obľúbeným členom domácnosti. Avšak kvôli jeho dominantnej povahe by ste mali venovať zvláštnu pozornosť výchove, správne zvolenému tréningu a socializácii. To teriéra robí vhodným pre ľudí, ktorí namiesto pohodlnosti a jednoduchosti vyhľadávajú aj mierne výzvy. Keď zvládnete jeho počiatočnú impulzívnosť a tvrdohlavosť, zaistíte si skvelého a verného priateľa na celý život. 

Pre koho je vhodný? 
Tento malý psík plný temperamentu je známy svojou hravosťou a neustálou chuťou po pohybe. Je to ideálny spoločník pre aktívnych jednotlivcov alebo rodiny, ktoré si rady doprajú vonkajšie aktivity.

5. Jorkšírsky teriér

Jorkšírsky teriér je ideálny psí kamoš pre rodiny vďaka ľahko prenosnej veľkosti a živej osobnosti, ktorou si získa všetky deti. Aj napriek svojej malej postave sú yorkšíri plní energie, čo z nich robí skvelých spoločníkov pre rodiny s deťmi. Títo teriéri sú známi svojou hravosťou a zvedavosťou, sú tiež inteligentní a ľahko sa učia. Vďaka svojmu malému vzrastu s nimi možno ľahko cestovať, keďže navyše veľmi radi trávia čas so svojou rodinou.

Pre koho je vhodný?
Spoločenský pes, ktorý je vďaka svojmu drobnému vzrastu vhodný do mestského bytu. Ale aj k aktívnym rodinám, ktoré rady chodia na spoločné prechádzky. Yorkšír je vhodný aj pre psích začiatočníkov, ktorí budú trénovať základnú poslušnosť u tohto malého psieho tvrďáka.

6. Jazvečík

Odvážny drobček s typickou a nezameniteľnou stavbou tela – dlhým trupom a krátkymi nožičkami – svojou výnimočnosťou zaujme nejedného záujemcu o psíka do rodiny. Jazvečíky sú známe nielen svojou schopnosťou loviť, ale aj svojou oddanosťou a veselou povahou. Okrem toho sú skvelými spoločníkmi, ktorí sú vždy pripravení na dobrodružstvo a zábavu.

Pre koho je vhodný?
Jazvečíky sú ideálnymi spoločníkmi pre aktívnych ľudí, rodiny s deťmi, ale aj pre tých, ktorí žijú v mestskom prostredí a majú obmedzený priestor. Ich odvaha, veselá povaha a schopnosť prispôsobiť sa rôznym životným podmienkam ich robia skvelou voľbou pre každého, kto hľadá verného a živelného spoločníka.

7. Čivava

Malý vzrast, výrazná osobnosť, priateľská povaha a lojalita robia z čivavy ideálneho spoločníka pre ľudí všetkých vekových kategórií. Aj napriek tomu, že sú čivavy v porovnaní s väčšinou plemien naozaj miniatúrne, majú veľké srdce a sú plné energie. Sú ideálnymi kumpánmi na hranie s deťmi. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti sú čivavy ľahko prenosné, takže s nimi môžete vyraziť takmer kamkoľvek, pretože ich vždy jednoducho odnesiete. Sú známe svojou schopnosťou vytvárať silné väzby so svojimi pánmi.

Pre koho je vhodný?
Čivavy vyžadujú menej fyzickej aktivity v porovnaní s niektorými väčšími psami, čo je výhoda pre všetkých, ktorí bývajú v meste a nemajú toľko možností vybehnúť so psom do kopcov. Sú tiež ideálne pre rodiny, ktoré hľadajú spoločníka, ktorý ľahko zapadne do ich každodenného života a zároveň je im schopný ponúknuť lásku a radosť v kompaktnom balení.

8. Pudel

Múdry, hypoalergénny a hravý pes, ktorý je spásou najmä pre ľudí s alergiami na psy. Sú jedným z najmúdrejších plemien, čo znamená, že sa rýchlo učia a sú schopní sa ľahko zapojiť do výcviku. Ďalšou výhodou je ich nenáročná starostlivosť. Majú hypoalergénnu srsť a minimálne sklony k pĺznutiu, čo uľahčuje údržbu. Veľmi rýchlo sa u vás stanú aktívnymi členmi rodinného kruhu. Ich hravý a veselý temperament je ideálnou kombináciou pre deti.

Pre koho je vhodný?
Pre ľudí s alergiami, ktorí hľadajú šikovného a hravého spoločníka. Ďalšou výhodou je aj veľkosť pudla. Môžete si vybrať až zo 4 rôznych veľkostí od veľkého pudla (kráľovský pudel) ktorý má výšku v kohútiku 45-60 cm cez stredného pudla (35-45 cm), trpasličieho (28-35 cm) až po toy pudla (menšie ako 28 cm). Pudel je vhodnou voľbou pre rodiny, ktoré hľadajú šikovného, ​​spoločenského a ľahko zvládateľného psa.

9. Francúzsky buldoček

Malý, hravý, spoločenský pes ideálny pre majiteľov, ktorí hľadajú malé plemeno s veľkou osobnosťou. Francúzsky buldoček bude skvelým spoločníkom do bytu. Ich kukuč s veľkými ušami a úsmevom dostane každého milovníka psov. Francúzski buldočkovia sú hraví a veľmi spoločenskí a majú radi pozornosť. Bohužiaľ často sú náchylní k respiračným problémom v dôsledku svojho krátkeho nosa.

Pre koho je vhodný?
Sú skvelí do bytu, pretože nevyžadujú príliš priestoru a majú nižšie nároky na pohyb. Ideálne pre rodiny, ktoré chcú spoločenského a hravého spoločníka s roztomilým vzhľadom.

10. Kríženec

Niekto sa na krížencov možno pozerá cez prsty, ale lásku a vďačnosť, ktorú vám opätuje pes z útulku, mnohokrát nejde ani opísať. Hoci u kríženca nikdy tak dobre neodhadnete povahu ako u čistokrvnej rasy, vo väčšine prípadov sa jedná o tých najvernejších kamošov, najmä ak si ich adoptujete z útulku.

Pokiaľ nutne nehľadáte psa s PPP, sú kríženci ideálnou voľbou. A je ich toľko! Stačí keď preskúmate ponuky miestneho útulku alebo aj útulkov online, medzi ktoré patrí napríklad Psia duša. Na ich stránkach si navyše môžete ľahko vyfiltrovať vaše požiadavky a uľahčiť si výber. Pri väčšine ponúk máte spomenuté, či sa jedná o psa vhodného pre rodiny s deťmi. Z toho dôvodu sa nemusíte báť, že by ste si domov zaobstarali agresívneho alebo útočného psa, ktorý neznáša spoločnosť. Inšpirovať sa môžete napríklad u herca Ľuboša Kostelného, kde si psík menom Žaba mierumilovne užíva život po jeho boku. 

Pre koho je vhodný?
Pre všetky rodiny, ktoré nehľadajú žiadnu konkrétnu rasu a naopak by rady poskytli láskyplný domov psíkovi, ktorý sa síce nepyšní prvotriednym rodokmeňom, ale ktorý bude vďačný za lásku a teplo domova, ktoré mu ako rodina môžete poskytnúť.

Výber si dobre premyslite

Nie je podstatné, pre aké plemeno sa nakoniec rozhodnete; je dôležité si uvedomiť, že starostlivosť o psa predstavuje skutočný záväzok.

Rozhodnutie zaobstarať si psa by malo byť premyslené a zohľadňovať váš rodinný životný štýl. Pes by mal predovšetkým priniesť radosť a lásku, ale nezabudnite, že tiež vyžaduje zodpovednosť na mnoho rokov dopredu. Pokiaľ máte jasno, tak zostáva už len pripraviť mu láskyplný domov.