InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovLetná starostlivosť o psa

Letná starostlivosť o psa či mačku: Praktický sprievodca

  23. Jún 2025,    8 min. prečítanie,
Väčšina z nás sa z pekného slnečného počasia teší, pre našich maznáčikov ale také priaznivé byť nemusí. Či už je leto (alebo cestujete počas zimných mesiacov do teplých krajín), popri radosti a oddychu by ste nemali zabúdať na sezónne potreby svojich domácich zvieratiek. 🌞  
Vedeli ste napríklad, že domáci maznáčikovia môžu uhynúť na úpal? 😔 Podľa americkej organizácie na ochranu práv zvierat PETA len v roku 2023 na úpal zomrelo 163 zvierat, čomu sa dalo predísť jednoduchými preventívnymi opatreniami.

O aké opatrenia ide, si môžete prečítať v článku. Dozviete sa, ako sa počas horúcich letných mesiacov postarať o svojho psa alebo mačku, ako si zariadiť domácnosť, aby pre nich v teple bola čo najkomfortnejšia a omnoho viac! 🐶🐱
⚠️ Dávajte si veľký pozor!
Nikdy nenechávajte svojho domáceho maznáčika v lete samého v aute! Nezáleží na tom, či si len na chvíľu odskočíte a je jedno, či je stiahnuté okienko. Ak zaparkujete na slnku, keď je vonku viac ako 26 stupňov, podľa CBS News sa teplota v interiéri vie vyšplhať:

  • po 20 minutách na 42 stupňov,
  • po 40 minútach na 47 stupňov,
  • po 60 minútach na 50 stupňov.

A to môže mať pre zvieratko skutočne fatálne následky.

Najväčšie letné riziká: Teplo, vlhkosť a hmyz

Hoci sú pre nás plné radosti a odpočinku, letné mesiace môžu pre našich chlpáčov predstavovať špeciálne veľký nápor a tlak na psychiku aj na fyzické zdravie. Je preto dôležité venovať im vtedy zvýšenú pozornosť.

🌡️ Vysoké teploty 

Horúce počasie môže byť pre zvieratá nebezpečné. Ich telesná teplota je síce vyššia, takže majú trochu lepšiu toleranciu voči teplu ako ľudia, ich možnosti regulácie tepla sú však obmedzenejšie. Neochladzujú sa totiž potením, ale iným mechanizmom založeným na vyparovaní teplého vzduchu: u psov je to dýchanie, u mačiek oblizovanie sa.

Zvieratá sú tak viac citlivé a zraniteľné voči rizikám prehriatia, úpalu a dehydratácie. Externe udržiavať psy a mačky cez leto v chlade je preto kľúčové. Je dôležité to zvážiť najmä, ak sa so zvieratkom chystáte na dovolenku do krajín so subtropickým podnebím, napríklad do Talianska či Chorvátska.
Nesledujte len teplotu, ale aj vlhkosť. Samotná teplota nestačí na to, aby ste zistili, či zvieraťu bude príjemne alebo nie. Negatívny dopad má aj vysoká vlhkosť, ktorá zhoršuje zvieraciu termoreguláciu.

🐜 Hmyz

Okrem ochrany pred slnkom je počas leta mimoriadne dôležitá aj ochrana proti hmyzu. Zelená tráva a vysoké teploty poskytujú ideálne podmienky pre kliešte. Tieto roztoče a hmyz môžu byť nielen nepríjemné, ale sú prenašačmi rôznych chorôb, ktoré ohrozujú pohodlie aj zdravie domácich maznáčikov.

Popri liečbe pomocou antiparazitík je kľúčové myslieť najmä na prevenciu, na ktorú slúžia rôzne obojky, pipety a ďalšie prostriedky. Ako dobrý doplnok proti komárom poslúži aj doma vyrobený repelent.

Prehriatie, dehydratácia a úpal

Jedným z najčastejších problémov, s ktorými majitelia psov a mačiek cez leto navštevujú veterinárov, je podozrenie na dehydratáciu a prehriatie. Aké príznaky sa s nimi najčastejšie spájajú?

Hlavné príznaky u psov a mačiek

Prirodzená telesná teplota u psov a mačiek je približne 37 až 40 °C. Je zásadné zakročiť včas, aby teplota nepresiahla 40 stupňov a z krátkodobého prehriatia sa nestal rizikový úpal. Žiaľ, môže sa stať, že si príznakov všimnete neskoro, lebo podceníte ich dôležitosť. Na čo si treba dať pozor?

Všeobecne môžete spozorovať celkovú slabosť, suchosť v ústach alebo naopak nadmerné slinenie, zrýchlený tep, nechuť do jedla a rýchle či ťažké dychčanie. Podrobnejšie príznaky nájdete v tabuľke:
Keďže mačky sa neochladzujú dychčaním tak, ako psy, práve to vie byť jedným z hlavných varovných znamení, že niečo naozaj nie je v poriadku. Taktiež si dajte pozor na zrýchlený tep, celkovú slabosť, častejšie vrčanie či nešťastné mňaukanie a začervenanie ďasien či jazyka. Ďalej medzi príznaky patria:

Čo robiť, keď príznaky spozorujem?

Predovšetkým zachovajte pokoj a postupujte rozvážne. Ak spozorujete niektoré z príznakov, nasledujte týchto päť krokov:

  1. Presuňte zvieratko na chladnejšie, tienisté miesto.
  2. Dajte mu napiť trochu vody alebo podávajte drobné kúsky ľadu.
  3. Jemne ho pokropte studenou vodou (nie ľadovou! mohla by spôsobiť šok). Zamerajte sa na oblasť slabín, krku a hrudníka. 
  4. Mokrou handričkou ochlaďte labky. Neprikrývajte ňou zviera, len ju prikladajte na kožu.
  5. Ak príznaky pretrvávajú, navštívte veterinára (a to v klimatizovanom či vyvetranom aute).
Vedeli ste, že?
Zvieratá s brachycefalickým, teda "stlačeným" ňufákom, ako mopslíky a perzské mačky, sú náchylnejšie na úpal kvôli deformácii dýchacej sústavy. Zvýšené riziko hrozí aj starým zvieratám, či tým trpiacim nadváhou a ochoreniami srdca a pľúc.

Obzvlášť týmto ohrozeným skupinám je dôležité venovať osobitnú pozornosť a držať ich v chladnom prostredí.

Domáca starostlivosť: Od chladenia po hydratáciu

Aj keď zviera aktuálne netrpí príznakmi prehriatia, je dôležité venovať pozornosť prevencii. Okrem iného sa musíte postarať napríklad o to, aby váš domov bol pre zvieratko vhodným prostredím.

Letná starostlivosť o psa

Podľa odporúčaní USDA by v domácnosti psa nemalo byť viac ako 29 °C. Ak teplota stúpne nad túto hodnotu, je dôležité zabezpečiť psíkovi možnosti, ako sa schladiť:

  • 🆒 Klimatizácia: Používanie klimatizácie môže výrazne znížiť teplotu v domácnosti, čo vie byť pre psa prospešné. Ventilátor zvieratám toľko nepomáha, ale je to lepšie ako nič.
  • 🌳 Tienisté miesto: Najmä na terase a záhrade zaistite, aby mal pes vždy prístup k tieňu.
  • 🏠 Ochladenie pri odchode z domu: Keď pes ostáva v byte sám, hodí sa mať doma klimatizáciu s programom, ktorý sa spustí automaticky pri určitej teplote (napr. spomínaných 29 °C) a ochráni psíka pred horúčavami. Ak ju nemáte, aj stiahnutie žalúzií a zatienenie okien pomôže znížiť teplotu.
  • 🛁 Adekvátne kúpanie sa: Občas psa okúpte vo vlažnej vode, aby ste ho schladili. Pozor však na prehnané umývanie, to by mohlo pokožke naopak uškodiť. Podľa veterinárnej nemocnice East Doncaster je ideálna frekvencia raz za 2 až 4 týždne.
  • 💠 Chladiace podložky a vodné hračky: Špeciálne chladiace podložky a vodné hračky pomôžu k ochladeniu.
  • 🍮 Ľadové občerstvenie: Psy milujú chladivé pochúťky. Potešia ich už len obyčajné ľadové kocky, ale o to viac im urobíte radosť, ak im pripravíte luxusnú, ale jednoduchú domácu psiu zmrzlinu.
  • 🐶 Pravidelné kefovanie: V lete je mimoriadne dôležité pravidelné kefovanie a starostlivosť o srsť psov, aby sa predišlo zamotaniu a plznutiu chĺpkov a prípadnému podráždeniu pokožky.
Vedeli ste, že?
Podľa veterinárov z kliniky Willowbrook hustá srsť psíkov nielen zohrieva cez zimu, ale chladí cez leto. Z tohto dôvodu sa neodporúča im strihať srsť, keďže tá ich chráni pred vonkajšími vplyvmi.
  • 💧 Pravidelné dopĺňanie vody: Uistite sa, že pes má neustály prístup k čerstvej, chladnej vode. Miska s vodou by ideálne mala byť v tieni a mali by ste ju meniť aspoň 1 až 2-krát denne.
  • 🦟 Ochrana proti komárom, roztočom a parazitom: Užitočné sú špeciálne obojky proti blchám a kliešťom alebo prípravky, ktoré možno priamo aplikovať na kožu. Obe obsahujú antiparazitné látky, líšia sa len tým, ako dlho a pred ktorými parazitmi chránia. Hmyz je jedným z najčastejších spúšťačov alergií u psov, takže aj to je dobrý dôvod sa snažiť psíka poriadne ochrániť. 
  • 🐕 Venčenie: Letné venčenie si načasujte vzhľadom na dennú predpoveď počasia. Snažte sa naplniť denné odporúčania na pohyb aj napriek teplotným obmedzeniam, ale vyhýbajte sa teplotám nad 30 stupňov. Najlepšie bývajú skoré ranné a neskoré večerné hodiny. 
Tip Hlídačky.sk
Asfalt a betón sa môžu na slnku rýchlo a poriadne rozpáliť. Aj preto je dôležité vyhýbať sa prechádzkam so psom v horúčavách. Nielenže sa môže prehriať, ale aj jeho labky sa dokážu týmto spôsobom silno popáliť. 

Ak si nie ste istí, či je asfalt vhodný na prechádzku, dotknite sa ho na pár sekúnd chrbtom ruky. Máte inštinktívny pocit, že ruku musíte okamžite odtiahnuť? Presne tak to bude cítiť aj psík.

Letná starostlivosť o mačku

Mačky síce zvládajú teplo o trochu lepšie ako psy, ale aj tak ich zvýšená teplota ohrozuje. Ako im môžete pomôcť sa schladiť?

  • ❄️ Ochladenie priestoru: Pre mačky je dôležité môcť sa vždy ukryť na chladné, tienisté miesto. Z povrchov zväčša uprednostňujú dlažbu alebo parkety, pretože toľko nedržia teplo. 
  • 🚰 Podpora hydratácie: Rozmiestnite po dome niekoľko misiek na vodu, aby mala mačka neustále možnosť sa hydratovať. Vyskúšajte tiež fontánky na pitie – hoci mačky vodu vo všeobecnosti neobľubujú, práve tú tečúcu milujú, takže to podporí ich chuť doplniť tekutiny.
  • 🥣 Mokré jedlá: Mokré krmivo dodáva mačkám extra tekutiny. Okrem kapsičiek so šťavou tiež môžete skúsiť primiešať k mäsovej konzerve lyžičku vody.
  • 🥶 Chladiace podložky, matrace a vankúše: Takisto ako aj pre psov sa predávajú chladiace podložky pre mačky. Tie im v horúcich dňoch poskytujú pohodlné aj chladivé miesto.
  • 🕸️ Balkón alebo parapeta: Mačky rady sedia za oknom a pozorujú vonkajšie dianie za každého počasia. Vytvorte im na parapete tieň alebo umožnite prístup na balkón. Bezpečnosť pomôže zaistiť sieť pre mačky vystužená drôtom a zabráni tak pádu.
  • ༄ Vetranie a prúdenie vzduchu: Zabezpečte v byte dostatočnú cirkuláciu vzduchu, aby vzduch nestál a nebolo dusno. Otvorte okná (ak nie je príliš dusno) a použite ventilátory.
  • 💦 Vodné hrátky: Hoci väčšina mačiek nemá rada vodu, stále sa nájdu také, ktoré si do nej rady namáčajú labky. Majitelia vodomilných mačiek si môžu zaobstarať napríklad mačací bazénik.
Vedeli ste, že?
Uši a nos bielosrstých mačiek sú náchylné na spálenie slnkom, čo môže neskôr viesť k vzniku spinocelulárneho karcinómu. Podobné riziko hrozí aj holým psom, tzv. "naháčom".

Problému môžete predísť tým, že na miesta bez srsti nanesiete mačací či psí opaľovací krém, ale najlepšie je, aby ohrozené plemená boli na slnku čo najmenej.

Nepodceňujte kontroly u veterinára

Najmä u starších či inak ohrozených zvierat nepodceňujte veterinárne prehliadky, ak spozorujete nežiaduce príznaky. Teplo vie totiž predstavovať záťaž aj na životne dôležité orgány, ako sú obličky.

Preventívna kontrola u veterinára pomôže odhaliť aj skoré symptómy. Všimli ste si, že teplo pre zviera predstavuje záťaž a spozorovali ste niektoré z príznakov? Neváhajte to na preventívke spomenúť, aj keď ťažkosti nie sú úplne akútne a nepretrvávajú. Včasná diagnostika a liečba môžu byť kľúčom k tomu, aby vaše zviera zostalo zdravé a šťastné aj počas letných mesiacov.

Užite si leto v zdraví

Keď počas leta prispôsobíte starostlivosť o maznáčikov horúcemu počasiu, zvýšite šancu, že predídete prehriatiu, úpalu a dehydratácii. Naučiť sa, ako zvieratká ochladiť, vedieť im vybrať kliešťa a rozoznať vážne príznaky od tých ľahkých je potrebné na to, aby naše psy a mačky boli počas letných mesiacov zdravé i šťastné.

A nielen to – najdôležitejšie je šíriť tieto informácie ďalej a neustále sa ohľadom maznáčikov vzdelávať. Ako sa staráte o zvieratká cez leto vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti na Facebooku či na Instagrame!