InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovAko sa starať o starého psa?

Sprievodca starostlivosťou o starého psa

  13. Máj 2025,    5 min. prečítanie,
Ako psy starnú, ich potreby sa postupne menia a vy sa im ako zodpovedný majiteľ určite snažíte čo najlepšie prispôsobiť. Možno si kladiete otázku, v koľkých rokoch je pes naozaj starý a čo môžete urobiť pre to, aby aj ako senior bol pes šťastný a zdravý?
V tomto článku sa vám pokúsime odpovedať na najčastejšie otázky týkajúce sa starostlivosti o psa-seniora, od zmien správania až po venčenie a výživu.

Kedy je pes senior?

V koľkých rokoch je pes považovaný za starého, je dané niekoľkými faktormi. Patrí medzi ne plemeno, veľkosť a celkový zdravotný stav. 
Pre príklad platí, že 7 rokov veku u veľkého psa zodpovedá strednému veku človeka, zatiaľ čo menší pes v rovnakom veku môže byť považovaný skôr za štyridsiatnika. Pokiaľ vás téma zaujíma detailnejšie, pripravili sme pre vás tabuľku prepočtu psieho veku na ľudský podľa veľkosti. 
Proces starnutia môže byť spomalený pomocou zdravého životného štýlu, zatiaľ čo ochorenia ako cukrovka alebo artritída môžu spôsobiť, že sa známky starnutia prejavia skôr.

Zmena správania starého psa: 4 prejavy staroby

Ako váš pes starne, môžete si všimnúť, že jeho správanie už nie je také ako predtým, niečo sa zmenilo. Môžu to byť zmeny nápadné, ale aj nenápadné, až nepatrné. Ktoré štyri prejavy staroby si majitelia zvyčajne všimnú?

1. Menej energie, pomalší pohyb

Pokiaľ váš pes už na prechádzkach neposkakuje a nevrtí chvostom nadšením tak ako kedysi, a radšej odpočíva, môže to znamenať zníženú hladinu energie.

Ako psovi pomôcť? Ak má váš maznáčik problémy so vstávaním alebo kríva, určite to spomeňte na návšteve veterinára. Problémy s pohybom môžu byť spôsobené ochorením kĺbov.

2. Zmenené spánkové návyky, nočný nepokoj

Možno ste si všimli, že váš pes cez deň viac pospáva, ale v noci sa nepokojne a bezcieľne túla po dome alebo dokonca kňučí. Staršie psy môžu byť niekedy po zotmení zmätené, čo je súčasťou poklesu kognitívnych schopností súvisiacich s vekom.

Ako psovi pomôcť? Rovnako ako u psov, ktorí sa na Silvestra boja hlasných zvukov, pomáha vytvoriť dojem bezpečia a pokoja. Ponúknite psíkovi-seniorovi bezpečný priestor s jeho obľúbenými hračkami, kde nie je žiadny ruch.

3. Strata sluchu a zraku

Márne ho voláte, ale on sa na vás ani neotočí? Cíti sa na známych miestach menej isto? Môže to súvisieť s tým, že má zhoršený sluch alebo zrak.

Ako psovi pomôcť? Pes potrebuje stabilitu. Snažte sa v byte nič nemeniť a dodržujte pravidelnú rutinu. Pokiaľ nepočuje príliš dobre, komunikujte najmä vizuálnymi signálmi.
Poruchy pamäti u psov
Staršie psy môžu trpieť na chorobu podobnú Alzheimerovej chorobe u ľudí. Syndróm kognitívnej dysfunkcie môže spôsobovať problémy s pamäťou, zmätenosť a zmeny správania.

4. Spoločenské správanie

Zaujímavé je, že sa starším psom s vekom môže zmeniť aj osobnosť. Môžu sa chcieť viac maznať, zvýši sa ich separačná úzkosť, prípadne naopak, môžu byť viac odťažité. 

Ako psovi pomôcť? Načúvajte jeho signálom a rešpektujte jeho potreby bez toho, aby ste ho do niečoho nútili. Zaradenie viacerých zábavných aktivít alebo poskytnutie bezpečného úkrytu môžu byť ideálne riešenia.

Čo by mal jesť starý pes?

S vekom sa metabolizmus spomaľuje a tráviaci systém môže byť citlivejší, takže by ste mali venovať pozornosť tomu, čo váš pes je.
Pokiaľ chcete psovi pomôcť udržať svalovú hmotu, vyberajte mu stravu, ktorá obsahuje kvalitné bielkoviny s dobrou vstrebateľnosťou. A to nielen pri hlavných jedlách, ale aj pri odmenách a pamlskoch.

Dbajte tiež na počet zložiek na obale potravín. Kupujte výhradne potraviny s menším počtom zložiek, ktoré sú rovnako ľahko stráviteľné, ako ryža alebo zemiaky. To môže pomôcť, keď má psík citlivý žalúdok.

Dôležitá môže byť v niektorých prípadoch aj výživa na podporu kĺbov alebo vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý nervový systém. Ak váš pes potrebuje špeciálnu diétu, napríklad trpí ochorením obličiek, nezabudnite sa pred užívaním doplnkov poradiť so zverolekárom!

Ako pomôcť starému psovi s pohybom?

Pravidelný pohyb je pre zdravie vášho maznáčika nevyhnutný, ale je dôležité prispôsobiť fyzickú aktivitu jeho potrebám a fyzickej kondícii.
Namiesto dlhých a namáhavých túr voľte kratšie, ale častejšie prechádzky. Tie zlepšujú krvný obeh bez toho, aby príliš zaťažovali kĺby.

Plávanie je tiež skvelým spôsobom, ako precvičiť svaly vášho psa bez prílišnej nepríjemnej záťaže. Vztlak vody znižuje telesnú hmotnosť, čo je dobrá pomôcka pre psy s kĺbovými problémami. Dbajte na bezpečnosť a v prípade potreby používajte záchrannú vestu!

Nezabúdajte, že okrem tela je tiež dôležité udržiavať zdravý mozog. Aj dvanásťročný pes sa môže učiť novým veciam, pokiaľ ho správne stimulujete. Môžete sa pokúsiť ukázať mu nové triky alebo preňho vytvoriť enrichment, aby bol otvorenejší na preskúmavanie nového prostredia.

Zdravotné problémy a návštevy veterinára

Staršie psy sú náchylnejšie k určitým ochoreniam, ktoré vyžadujú zvýšenú pozornosť a starostlivosť.
Pokiaľ má váš pes problémy s udržaním moču, môže to mať niekoľko príčin. Neraz sú za tým infekcie močových ciest, hormonálne zmeny alebo oslabenie svalov, ktoré uzatvárajú močový mechúr, čo je so starobou často spojené. Svojmu maznáčikovi môžete pomôcť špeciálnymi plienkami a pravidelnými prechádzkami.

Riziko rakoviny sa, bohužiaľ, s vekom zvyšuje a kľúčové je jej včasné odhalenie – preto nezanedbávajte časté kontroly. Všímajte si hrčiek na koži, zdurenie lymfatických uzlín a zmien v správaní, ako je únava, strata chuti do jedla či apatia.

⚠️ Ak váš pes náhle schudne, je neustále letargický, má problémy s pohybom alebo vykazuje nejaké neobvyklé príznaky, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc!

Ako starému psovi spríjemniť život?

Ako majiteľ môžete urobiť veľa pre to, aby ste prispôsobili prostredie meniacim sa potrebám svojho psa. Prevedením niekoľkých malých zmien môžete svojmu maznáčikovi uľahčiť každodenný život, zaistiť mu väčšie pohodlie a zbaviť ho stresu.
  • Kľudný spánok: Pro staršie psy sa odporúča ortopedický pelech, ktorý pomáha znižovať bolesť kĺbov a zmierňuje tlak na telo.
  • Uľahčené kŕmenie: Obzvlášť užitočné vedia byť vyvýšené misky na kŕmenie, ktoré pomáhajú zlepšiť držanie tela a znižujú záťaž krku a chrbtice. To nielen zvyšuje pohodlie pri kŕmení, ale taktiež pomáha tráveniu.
  • Bezpečná preprava: S pribúdajúcim vekom sa maznáčikovia pohybujú stále ťažšie a na hladkom povrchu sa môžu ľahšie pošmyknúť. Bezpečný pohyb pomáhajú zaistiť rampy, schodíky a protišmykové podložky.
  • Pravidelná starostlivosť o srsť: Koža je niekedy so starobou citlivejšia a srsť redšia, takže opatrná starostlivosť je dôležitá, aby ste sa vyhli podráždeniu alebo svrbeniu spôsobenému suchou kožou.
Moderné riešenie pre každodenný život bez stresu
Smart zariadenia spríjemnia život nielen nám, ale tiež uľahčia starostlivosť o vášho staršieho psa.

  • Pawtrack: Šikovný nástroj, ktorý vám pomôže sledovať zdravotné záznamy vášho psa, ako je očkovanie, lieky a návštevy veterinára.
  • FitBark: Monitoruje úroveň aktivity a spánkové návyky, takže je jednoduchšie odhaliť zmeny v zdravotnom stave vášho psa.
  • Tesla Smart Feeder: Smart dávkovač krmiva, ktorý zaistí pravidelné a vyvážené kŕmenie, aj keď nie ste doma.
Váš maznáčik si v starobe zaslúži dôkladnú pozornosť a starostlivosť. Pokiaľ sa prispôsobíte jeho potrebám, viete mu zaistiť pokojný každodenný život napriek obmedzeniam staršieho veku. Malými zmenami životného štýlu mu môžete pomôcť, aby aj naďalej šťastne vrtel chvostom po vašom boku.

Nemali by ste sa však cítiť previnilo, ak kvôli svojej práci a záväzkom máte niekedy menej času sa mu venovať; najdôležitejšie je, aby psík nebol úplne sám a aby sa jeho obvyklá rutina príliš nezmenila. Preto je ideálne, keď mu nájdete hlídačku v domácom prostredí.

Tento článok nebol vytvorený v spolupráci s uvedenými e-shopmi alebo inými komerčnými subjektmi. Odkazy sú uvedené iba pre inšpiráciu.