InšpiráciaStarostlivosť o seniorovOpatrovanie člena rodiny a vyhorenie

Vyhnite sa vyhoreniu pri starostlivosti o rodičov: S našimi tipmi to zvládnete

  24. Jún 2025,    7 min. prečítanie,
Starnutie je prirodzenou súčasťou života a raz ho zažijú aj členovia našej rodiny. Niekedy si ho všimnete postupne – vaša mama je odrazu zábudlivejšia alebo má väčšiu neistotu pri šoférovaní. Inokedy si starobu členov rodiny uvedomíte náhle, či už kvôli náhlej operácii alebo diagnóze.

So starobou často prichádzajú zvýšené nároky na vonkajšiu pomoc, ktorá často spadne na vás. Ako si s tlakom pri opatrovaní starnúcich rodičov poradiť? Máme pre vás 5 tipov, ako pritom nevyhorieť.
Väčšina rodín sa tejto téme vyhýba. Nerozpráva sa o tom, aké psychicky náročné vie byť zladiť starostlivosť s vlastným životom, deťmi a prácou. Ani o tom, aké je stresujúce niesť toto bremeno a riešiť tieto starosti po svojej ose, zatiaľ čo systémové riešenia sú zložité a často nedokážu poskytnúť potrebnú podporu všetkým.

V tomto článku sa pokúsime zhrnúť informácie o tom, ako opatrovať staršieho príbuzného a zároveň nezanedbať starostlivosť o seba samého.

1. Ujasnite si priority a potreby seniora

Keď si uvedomíte, že vaši rodičia alebo starí rodičia potrebujú neustálu podporu, môže to byť ťažké. V takýchto prípadoch zväčša neváhame a vrhneme sa do toho po hlave, aby sme začali konať čo najskôr a všetko včas vyriešili.
Pre začiatok vie byť nápomocné zastaviť sa a zamyslieť sa:

  • S čím váš blízky naozaj potrebuje pomôcť?
  • Čo môžete realisticky podniknúť bez neustáleho sebaobetovania?

Aj keď sú chvíle, keď chceme z dobrej vôle pomôcť, nemali by sme len tak predpokladať, čo senior potrebuje. Treba sa na vec pozrieť z jeho pohľadu (čo naozaj potrebuje versus čo si len myslíme, že by mu mohlo pomôcť) a dôležité témy s nimi otvorene, s rešpektom prediskutovať.

Následne si môžete napísať jednoduchý zoznam úloh s úlohami, s ktorými senior potrebuje pomôcť. To vám uľahčí si uvedomiť, čo a ako môžete zladiť so svojím vlastným životným štýlom. Ak si upresníte úlohy, ktoré budete robiť, bude jednoduchšie pomáhať bez toho, aby ste sa nechali príliš uniesť a situáciu neprecenili ani nepodcenili.
Vedeli ste?
Podľa výskumu z roku 2015, ktorý sa spomína v bakalárskej práci o vplyve inštitucionalizácie na seniorov, približne 80 % seniorov nad 65 rokov je sebestačných a potrebuje len občasnú pomoc rodiny, 13 % vyžaduje pomoc s domácnosťou, 5 % domácu starostlivosť väčšieho rozsahu a 3 % starostlivosť ústavnú. 

Tí, ktorí sa musia o seniorov starať sebestačne, často nemajú dostatočný trénink, vedomosti a skúsenosti. Bez znalosti, čo a ako, to môže byť obrovská psychická aj fyzická záťaž. Preto je potrebné, aby sa i takýmto opatrovateľom dostalo uznanie a potrebná podpora.

2. Rozvrh a rutina ako stabilný základ

Keď je všetko nepredvídateľné, je až príliš ľahké nadobudnúť pocit, že sa vám všetko vymyká z rúk. Jednoduchá stabilná rutina vám s tým môže pomôcť. 

Napríklad: ráno pred odchodom do práce môžete zavolať mame, aby ste jej pripomenuli raňajky a lieky. Okolo obeda ju môžete prísť pozrieť, ak máte tú možnosť, alebo sa s ňou porozprávať cez telefón, spýtať sa, či je v poriadku a či už obedovala. Po práci/večer je ďalšia príležitosť prísť na návštevu, priniesť nákup alebo pomôcť sa nachystať na spanie, skontrolovať pyžamo a podanie liekov.
Ak je vás v rodine viacero, je vhodné si úlohy patrične rozdeliť. Váš brat babku navštívi po obede alebo cez víkend, vy sa večer postaráte o ľahké upratovacie povinnosti alebo nakúpite. Čo sa týka nákupov – ak senior niečo potrebuje, ale vy práve nemôžete alebo nestíhate, máte možnosť im objednať potraviny online: či už cez Košík.sk, Wolt, Tesco potraviny a iné služby, ktoré ponúkajú odvoz nákupu priamo ku dverám, aby senior nemusel schádzať ku vchodu.

Plánovanie a následná predvídateľnosť vám ujasnia priority v rutine a denné úlohy, ale aj dodávajú pocit bezpečia tým, ktorí potrebujú starostlivosť. A hoci sa, žiaľ, nie vždy dá pripraviť na všetko (či už kvôli náhlej lekárskej prehliadke alebo nečakanému prechladnutiu), ak máte pripravené aspoň základy, pravidelné fungovanie sa zjednoduší a získate nad situáciou kontrolu. 
Ako potešiť rodičov seniorov, keď časté návštevy nie sú možnosť? Zariaďte im príjemnú spoločnosť vo forme hlídačky!

3. Získajte pocit kontroly prostredníctvom znalostí

Keď získate viac informácií a vedomostí, nebudete v neznámych situáciach stratení. Môžete sa informovať o príznakoch demencie alebo vedľajších účinkoch užívaných liekov, aby vás neprekvapili a vedeli ste ich spoľahlivo rozoznať. Napríklad: ak sa starší člen rodiny opakovane pýta na tú istú otázku, môže to byť únava, ale aj jeden z prvých príznakov demencie. Ak užíva nový liek, všímajte si, či sa mu z neho netočí hlava alebo necíti zmätenosť.
❗️Vyzerá to ako maličkosti, no čas môže hrať dôležitú úlohu v prevencii a niekedy dokáže zachrániť aj život. Čím skôr si podozrivých detailov všimnete, tým ľahšie je včas reagovať a nájsť riešenie.
Na stránke Alzheimer.sk nájdete podporu vo forme informačných príručiek a organizovaných stretnutí. Ak sa chcete alebo musíte opatrovaniu seriózne venovať, zvážte aj opatrovateľský kurz od Slovenského červeného kríža.

Neváhajte sa tiež pýtať odborníkov, poradiť sa s rodinným lekárom či so sestričkou. Otázky môžu zahŕňať: 

  • Kde je hranica medzi prirodzenou zábudlivosťou a prvými príznakmi demencie?
  • Na čo si dať pozor, keď senior začne užívať nový liek? Nežiaduce účinky stačí ohlásiť na prehliadke či treba dať vedieť vopred a zavolať?
  • Ako môžete pomôcť s pohybom, napríklad so vstávaním z postele alebo zo stoličky, bez toho, aby ste sa presilili?
  • Čo by ste mali robiť, ak senior dlhšie nič nejedol alebo nepil?
  • Aké malé zmeny môžete urobiť, aby bola domácnosť pre seniora bezpečnejšia? (Napríklad pevné koberce, zábradlia v kúpeľni, nočné svetlá na chodbe…

4. Nezabúdajte na seba!

Keď sa o niekoho staráte, až príliš často zanedbáte seba. Vynechávate jedlá, nedovolíte si oddych ani chvíľku pokoja, a po chvíli si uvedomíte, že ani neviete, kedy ste vyjadrili svoje pocity, pretože stále uprednostňujete tých, ktorí potrebujú vašu pomoc. A to môže viesť k vyhoreniu, či už sa staráte o dieťa alebo o seniora.
Takto sa však nedá fungovať večne a raz sa vám vybije energia. A problém je, že ak vás nemá kto vystriedať, týmto spôsobom z dlhodobého hľadiska môžete ublížiť nielen sebe, ale zhorší sa aj vaša schopnosť poskytnúť opateru v plnej sile.

Prepracovanie sa zvyčajne ukáže, až keď je neskoro a už vrcholí. Preto sa snažte na sebe pozorovať známky, že sa blížite k vyhoreniu a treba si nechať čas pre seba.
  • Cítite sa vyčerpane (napriek dobrému spánku)? 
  • Ste frustrovaní, napätí, podráždení a jednoducho sa nahneváte či rozosmútite?
  • Ľudia v okolí vám hovoria, že pôsobíte netrpezlivo?
  • Máte pocit, že sa o vás nikto nezaujíma, zatiaľ čo vy sa naopak staráte o všetkých?
V tomto bode už nemôžete ďalej odkladať oddych a starostlivosť o seba.

Ako sa naučiť počúvať svoje vlastné pocity? Vytvorte si malý arzenál aktivít, ktoré vám pomôžu, keď sa na vás valia povinnosti.

  • Príroda a prechádzky: Čerstvý vzduch a prirodzené svetlo spolu spomaľujú vnútorné napätie a znižujú stres. Aj krátka prechádzka vám môže pomôcť uvoľniť sa.
  • Sieť priateľov: Niekedy stačí mať niekoho, kto vás vypočuje bez odsudzovania. Hlboký rozhovor a spoločný smiech nájdete u známych alebo kamarátov.
Nájdite si trpezlivú opatrovateľku, ktorá dopraje vašej babke alebo dedkovi príjemnú spoločnosť a podporu.
  • Meditácia a dychové cvičenia: Minútu alebo dve pomalého dýchania alebo krátka vedená meditácia môže pomôcť, ak máte pocit, že sa všetko rozpadá. Nevyrieši všetko, ale môže vám pomôcť prijať či potlačiť starosti.
  • Šport a cvičenie: Počas fyzickej aktivity prídete na iné myšlienky. Nemusí ísť nutne o šport, nájdite si skrátka to, čo vás baví. Krátky tanec v kuchyni pri obľúbenej hudbe, pár strečingov či jazda na bicykli do obchodu vás môžu nabiť energiou.
  • Kreatívne a upokojujúce aktivity: Aktivity, pri ktorých robíte repetitívne pohyby a zamestnáte ruky – kreslenie, vyrábanie alebo aj písanie do denníka – vám pomôžu sa zastaviť a spomaliť. Môžete to robiť pre výsledok, ale aj pre čistú radosť z toho, že niečo robíte.
Vedeli ste?
Podľa poľskej štúdie rodinní opatrovatelia často prídu o svoj osobný život. Starostlivosť o blízkych má najväčší vplyv na trávenie času cez víkend. Takmer nemajú čas na oddych, a aj keď ho majú, ani vtedy sa nevedia poriadne uvoľniť. 

Nepomáha tomu ani fakt, že si množstvo rodín nikdy otvorene nedohodne, kto bude robiť aké úlohy. Všetci len automaticky preberú povinnosti a plnia ich do vyčerpania.

5. Naučte sa požiadať o pomoc

Nemajte na seba prehnané nároky. Nečakajte, že budete schopní byť na viacerých miestach naraz, že stihnete úplne všetko a vyriešite každý problém. Keď sa prichytíte pri tom, že chronicky nestíhate povinnosti a úlohy, ktoré ste si zadali, máte toho skrátka príliš veľa. Chyba nie je vo vás a v tom, že nie ste schopní veci stíhať, ale v nereálnych očakávaniach. 

Požiadať o pomoc pritom nie je absolútne žiadna hanba ani slabosť. Najmä, ak bývate od bydliska seniora ďaleko, podpora okolia sa vám naozaj zíde.
  • Pomôcť môže sused seniora alebo kamarát, ktorý občas skočí na návštevu.
  • Veľa urobí aj pomoc od príbuzných, ktorí aspoň pár hodín týždenne venujú nákupom či administratíve.
  • Napokon je veľkou podporou aj špecialista, ktorý sa ujme náročnejších a zaťažujúcich úloh.
Na Hlídačky.sk nájdete napríklad spoľahlivých pomocníkov, ktorí vám uľavia hoc aj na pár hodín, a už len to urobí veľký rozdiel. Pozrite si ceny na hodinu vo svojom regióne a urobte prvý krok.
Môžete mať strach pustiť do svojej rodiny a domácnosti cudzieho človeka. Najmä, keď má rodinný príslušník problém prijať vonkajšiu pomoc. Ale nemusíte ísť na vec zhurta. Pozvite si hlídačku na prvé stretnutie, porozprávajte sa, zistite, aké sú možnosti. Pomoc nefunguje na princípe všetko alebo nič, často len jedna návšteva týždenne je obrovskou úľavou.
Hľadáte zodpovednú hlídačku, ktorá sa postará o vašich najbližších?

Alžběta Novotná
Researcher na Hlídačky.sk
Zameriavam sa na obsah o maznáčikoch, upratovaní a rodičovstve. Ako skúsený pisateľ s láskou ku zvieratám rada zdieľam praktické rady aj overené informácie, ktoré môžu zjednodušiť každodenný život. ✨