AkadémiaAko na stráženie maznáčikovStarostlivosť o viacero psov

Ako zvládnuť stráženie viacero psov naraz bez stresu?

  24. Jún 2025,    6 min. prečítanie,
Starostlivosť o jedného psa dokáže byť do istej miery zábava. Čo ale robiť, keď vás čaká výzva v podobe dvoch a viacero psov? Žiaden strach, aj to sa dá s úsmevom zvládnuť! S dobrou prípravou, jasnou komunikáciou s majiteľmi a znalosťou psej dynamiky budete mať všetko pod kontrolou, niečo nové sa naučíte a užijete si každú chvíľku.
V dnešnom článku si spoločne prejdeme kľúčové body, ktoré sa vám budú hodiť pred strážením viacerých psov aj počas neho. Vďaka tomu bude prechod zo starostlivosti o jedného psa na viacerých ľahší. Budete sa cítiť pripravene a sebaisto bez ohľadu na počet chlpatých kamarátov, ktorí vás privítajú pri dverách.

Príprava na stráženie viacerých psov: 7 vecí, ktoré musíte poznať

Po prvé, nespoliehajte sa len na krátke predstavenie s majiteľmi. Pri strážení viacerých maznáčikov je kľúčové sa stretnúť ešte pred ich odchodom, táto prvá schôdzka je základom plánovania.

Spýtajte sa na tieto základné údaje:

  • osobnosť každého psa,
  • zdravotný stav, lieky a strava,
  • správanie pri prechádzkach, doma aj v aute,
  • spánok – kde spia a s kým,
  • čo robiť v prípade núdze.
Tip od Hlídačky.sk
Odpovede si dôsledne zapíšte a zapamätajte si, ktorého psa sa týkajú. 
Aby sme vám to zjednodušili, vytvorili sme “psiu vizitku”, ktorú si stačí jednoducho vytlačiť a všetko si do nej zaznamenať.
Okrem toho si tiež poriadne s majiteľom prejdite domácnosť, ak budete strážiť uňho doma. Spýtajte sa, ako psy oddeľujú pri kŕmení či kde majú svoj vlastný, súkromný kútik, kam sa môžu uchýliť, keď potrebujú pokoj.
Hľadáte flexibilný privýrobok? Začnite strážiť psov cez Hlídačky.sk!

1. Dynamika svorky – pozorne počúvajte

Psy majú svoju hierarchiu a tú je veľmi dôležité nenarúšať. Odporúčame stráviť deň alebo niekoľko hodín pred samotným strážením s majiteľmi a pozorovať psie vzťahy z prvej ruky: 

  • Spýtajte sa majiteľov, ako spolu psy fungujú. Kto dominuje, kto ustupuje, či medzi nimi existuje napätie.
  • Sledujte, ako sa k sebe správajú za rôznych okolností. Keď niekto príde, odíde, pri jedle alebo keď niekto/niečo upúta ich pozornosť.
  • Sledujte reč tela a vokalizáciu. Strnulosť, vyhýbavosť, vytie, štekanie..., to sú maličkosti, ktoré ukazujú, kto s kým vychádza a kto si radšej drží odstup.

Vašou úlohou nie je vzťahy meniť, ale rešpektovať ich, aby všetko mohlo harmonicky fungovať tak, ako doteraz.

2. Kŕmenie – kľud pri miskách, kľud v dome

Ak ide o viacero psov, môže byť kŕmenie stresovým okamihom. Pokiaľ máte ale dobrý plán, všetko pôjde hladko:

  • Držte sa režimu majiteľa a jeho pravidiel ohľadom kŕmenia.
  • Zaistite, nech má každý pes svoju vlastnú misku – žiadne zdieľanie. 
  • V prípade potreby ich kŕmte v oddelených miestnostiach či aspoň s pármetrovým odstupom. 
⚠️ Ochrana teritória a “prisvojených predmetov”, ako sú jedlo a hračky, zvykne byť zdrojom konfliktov. Preto sledujte, či sa neobjavia známky nervozity a nikdy nenechávajte psíkov počas kŕmenia bez dozoru. 

3. Venčenie – plánujte vopred

Predstava, že niekto venčí troch psov a každý ho ťahá inam, nie je nič moc. Aby ste sa tejto situácii vyhli, vopred vyzvedajte:

  • Sú psy zvyknuté na skupinové venčenie? 
  • Ako sa ktorý pes správa na vôdzke?
  • Sú naučené cestovať autom? Ako sa v ňom správajú?
  • Stresuje ich niečo na prechádzkach? Odráža sa stres jedného na druhom psovi?

Ak sú psy zvyknuté venčiť sa spolu, výborne! Pokiaľ nie – vyvenčite ich striedavo. Najlepšie vás na to pripraví, keď vyrazíte na skúšobnú prechádzku s majiteľom, ktorý vás prevedie všetkými detailmi.

Niektorí majitelia očakávajú úplnú samostatnosť, inokedy vám ale radi poradia, kam v okolí chodia psov venčiť, čo je úplne ideálne. Nenarušíte tak ich bežnú rutinu a môžete chodiť na miesta, kde sú zvyknutí vykonávať potrebu.

Najlepšie bude, keď vám taktiež majiteľ ukáže, akým miestam v okolí sa treba vyhnúť. Hrajú sa niekde na ulici skupinky detí? Pestuje niekto na predzáhradke jedovaté ľalie? Má niekto zo susedov agresívneho psa?
⚠️ Nikdy nevychádzajte so psami na prechádzku bez vodítka. Nielenže je to na verejnosti povinne dané zákonom – ale aj v prírode a niekde v lese je to základ pre bezpečnosť, keď venčíte cudzieho psa či viacerých psov. Určite sa chcete vyhnúť rizikám, ako je útek alebo bitka s iným psom.

4. Zábava a oddych – prispôsobte sa

Niektoré psy by sa hrali celé hodiny. Iné sa len prizerajú a užívajú si oddych. Obe možnosti sú normálne – len musíte vedieť, ako v kontexte čítať signály. 

Známky toho, že pes potrebuje oddych, sú často nenápadné a môžu ľahko ujsť pozornosti nejedného psíčkara. Pes, ktorý sa začne skrývať, odvracia hlavu od iných psov alebo od vás, obnažuje zuby, zíva bez zjavného dôvodu – to všetko sú jasné signály, že má dosť stimulov a potrebuje krátku prestávku.

Venujte pozornosť všetkým psom, ale každému sa prispôsobte podľa ich tempa. Rovnako ako ľudia, nie všetky psy sú extrovertné, a prebytok podnetov vie unaviť aj toho najenergickejšieho nezbedníka.

5. Spánok a nočná rutina

Ani tu neplatí jedno univerzálne pravidlo. Niektoré psy spia v klietke, iné na gauči, ďalšie s vami rady zdieľajú posteľ. Vopred by ste mali zistiť:

  • Kde psy obvykle spia? 
  • Majú dovolené ísť do vašej izby a na posteľ? 
  • Majú obľúbenú deku, vankúš, hračku?
Keď pes môže zaspávať tak, ako je zvyknutý, s pachmi, ktoré pozná, bude pokojnejší a šťastnejší.

6. Denný režim – riaďte sa majiteľom

Dôslednosť dáva psom istotu a motivuje ich k dobrému správaniu. Vďaka tomu sa ľahšie prispôsobia prítomnosti vás, cudzieho človeka, čo vám značne uľahčí prácu. Preto:

  • Nenarušujte režim daný majiteľmi a držte sa ich pravidiel.
  • Spýtajte sa na pravidlá ohľadom skákania na nábytok.
  • Zistite, na čo majú striktný zákaz a ako sú trénované ho neporušovať.

Pamätajte, že vašou úlohou nie je psy prevychovať (ak ste sa tak vopred nedohodli s majiteľom), ale dodržiavať pravidlá, ako sú dané. Je v záujme psov, aby nestratili svoj denný rytmus a rutinu, na ktorú sú zvyknutí.
Milujete zvieratá? Vytvorte si profil a začnite strážiť maznáčikov!

7. Neporiadok – upratovanie za dvoch

Žiadne stráženie maznáčikov sa neobíde bez nejakého toho neporiadku. Ale vhodnou prípravou si viete ušetriť čas aj zbytočné nervy. 

Hoci by opatrovanie psov nemalo byť primárne o upratovaní (na to je tu pani na upratovanie 👀), základné upratovacie pomôcky sa najmä u dvoch a viacerých psov budú hodiť. Majte vždy poruke dostatok vrecúšok na psie exkrementy, vlhčených utierok, handričiek a uterákov a, samozrejme, vysávač.
Tip od Hlídačky.sk
Upratujte priebežne, nečakajte, až sa neporiadok nakopí. Budete tak mať vždy uprataný priestor – ktorý je prospešný nielen pre psychiku ľudí, ale aj pre psov.

Čo robiť, keď má každý pes úplne iné potreby?

Starostlivosť o viacerých psov z jednej rodiny môže znieť jednoducho – veď už sa poznajú, už sú na seba zvyknutí, majú podobné návyky, tak čo by sa mohlo pokaziť?

Ale čo keď vás čaká stráženie psov, ktoré sú úplne odlišné? Hyperaktívne šteňa a starší pes s artritídou. Pokojný pohodár a jeho neunaviteľná sestrička, ktorá na mieste neobsedí. V takom prípade to môže byť trochu zložitejšie.

Nič však nie je nemožné. Aj takáto výzva sa dá zvládnuť, keď sa pripravíte vopred.

Šteňa a starší pes

Zatiaľ čo šteňa hryzie, robí neplechu, skáče na gauč, ťahá papuče a dožaduje sa pozornosti každých päť sekúnd, starší pes môže chcieť len pokojný kútik a dlhý poobedňajší spánok.

Ako vyhovieť potrebám oboch:

  • Vyhraďte im čas a priestor – umožnite šteňaťu, aby sa hralo bez toho, aby rušilo staršieho psa. 
  • Kŕmte ich oddelene – šteňatá zvyčajne jedia rýchlo, zatiaľ čo starší pes môže mať špeciálnu diétu alebo jesť pomalšie.
  • Nezabudnite zabaviť oboch psíkov – aj keď starší pes nemôže behať, môže sa zapojiť do pokojnejších činností, ako je oňuchávanie alebo hranie sa s interaktívnou hračkou.
  • V prípade potreby zaistite fyzické oddelenie – detská zábrana, samostatné izby alebo kútik s klietkou môže pomôcť. 
  • Buďte pozorní, najmä, keď ide o lieky – lieky pre psov-seniorov treba uchovávať mimo dosahu ostatných psov.

Psy s odlišným režimom

Niekedy jeden zo psov potrebuje prechádzku hneď pri svitaní, iný o polnoci. Tretí pes môže potrebovať prechádzky štyri, štvrtého psa unavia aj dve.

Síce to nie je tak jednoduché, ako prispôsobiť sa dvom psom s jedným režimom, ale dá sa to zvládať, keď máte dobrý časový manažment:

  • Urobte si rozvrh na každý deň – mal by zahŕňať prechádzky, kŕmenie, lieky a čas na hranie pre všetkých psov.
  • Nastavte si upozornenia – ideálne je nastaviť si upomienku na mobile.
  • Držte sa každý deň rovnakej rutiny – psy to milujú a vedia tak fungovať najlepšie. 
Tip Hlídačky.sk
Odporúčame nestrážiť súčasne viacero psov z rôznych rodín (samozejme, okrem vášho vlastného psa). Majitelia si vážia individuálnej starostlivosti, ktorá ukazuje vyššiu profesionalitu, seriózny záujem a vaše zameranie na kvalitu namiesto kvantity.

Nemusíte sa tak obávať, ako naložiť s výzvou zoznámenia dvoch úplne cudzích psov, čo by mohlo byť zbytočne veľké riziko pre vás aj pre samotné psy.

Hor sa na stráženie!

Strážiť niekoľko psov naraz nie je ľahká úloha – ale ak už máte aké-také skúsenosti, viete komunikovať a zvieratá milujete, zvládnete to. Psy sa budú cítiť v bezpečí, majitelia si môžu užiť chvíľku potrebného voľna, a vy budete túto prácu milovať ešte viac, keď vás malá psia svorka prijme medzi seba a nadobudnete úplne nový typ skúseností a vedomostí. 🐾
Od stráženia maznáčikov vás delí len krôčik. Registrujte sa na Hlídačky.sk a začnite robiť, čo vás baví!

Alžběta Novotná
Researcher na Hlídačky.sk
Zameriavam sa na obsah o maznáčikoch, upratovaní a rodičovstve. Ako skúsený pisateľ s láskou ku zvieratám rada zdieľam praktické rady aj overené informácie, ktoré môžu zjednodušiť každodenný život. ✨