InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovJedovaté rastliny pre mačky

Rastliny vhodné pre mačky: Poznáte najčastejšie jedovaté izbové rastliny?

  25. November 2024,    7 min. prečítanie,
Ste milovníkom rastlín aj domácich maznáčikov? Pri kupovaní novej izbovej rastliny nevyberajte len podľa vzhľadu alebo estetiky: vezmite do úvahy aj fakt, že niektoré rastliny by mohli zvieratkám ublížiť.
Aký kvet vybrať do domácnosti s mačkou? A aké nenásilné bezpečnostné opatrenia zaviesť, aby zvedavé mačiatko vo vašej neprítomnosti s rizikovou izbovou rastlinou neprišlo do stretu?

5 rastlín, ktoré sú jedovaté pre mačky

Pripravili sme pre vás zoznam populárnych izbových rastlín, ktoré by mohli vašej mačke uškodiť. Aby sme veci uviedli na pravú mieru, väčšina z nich nie je smrteľne jedovatá. Môžu ale spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy, ktorým je lepšie sa vyhnúť.
Vedeli ste, že?
Najčastejším strojcom problémov pre mačky pri obľúbených rastlinkách je toxín zvaný šťaveľan vápenatý. Takmer okamžite po požití spôsobuje podráždenie v ústach, vďaka ktorému ho mačky obvykle nezjedia veľa. Napriek tomu, že priebeh otravy môže byť vo väčšine prípadov mierny, možné riziko nepodceňujte!

1. Dieffenbachia a monstera

Obľúbené exotické rastliny s veľkými listami sú síce krásne, ale nanešťastie, jedovaté. Otrava vo väčšine prípadov nie je smrteľná, môže ale nepríjemne ohroziť zdravie zvierat.
🌱 Príznaky otravy: Prvým príznakom je podráždenie ústnej dutiny – mačka si môže labkou utierať ústa, nadmerne slintať alebo mať v postihnutom mieste opuch. Vážnejšie podráždenie hrdla sa prejaví problémami s prehĺtaním či dýchaním. Zviera môže trpieť ale aj na nechutenstvo alebo zvracanie.

☠️ Toxická látka: Šťaveľan vápenatý.

🍃 Náhrada: Kalatea je rovnako exotická a má pekné vzorované listy, nie je ale spojená so zdravotným ohrozením.

2. Dracéna a svokrin jazyk

Táto populárna rastlinka môže mačky lákať viac než akákoľvek iná, kvôli svojim dlhým a úzkym listom. V najlepšom prípade do nej len párkrát capnú labkou a dajú jej pokoj, niekedy ale neodolajú aj odhryznutiu. Do rovnakej čeľade (s rovnakými zdravotnými rizikami) patrí tiež nemenej obľúbený a nenáročný svokrin jazyk.
🌱 Príznaky otravy: Všetko sa začína podráždenou sliznicou, zvýšeným slinením a nechuťou do jedla. Nasledovať môžu hnačky a zvracanie. V najhoršom prípade požitie vyvoláva kŕče a tras. 

☠️ Toxická látka: Saponíny.

🍃 Náhrada: Paprade, ako je adiantum alebo nefrolepka, síce nie sú kráľovnami krásy, sú ale naozaj nenáročné na starostlivosť a možno si vás svojou špecifickou estetikou získajú.

3. Tučnolist

Tmavozelené listy tohto sukulentu zdobia mnoho domácností a kancelárií. Nanešťastie, ale nie sú dobrou voľbou ako výzdoba v byte milovníkov mačiek.
🌱 Príznaky otravy: Najprv si všimnete podráždenia úst a nadmerného slinenia. Ďalším príznakom býva celková slabosť, strata chuti do jedla, prípadne zvracanie. V prípade vážnej otravy môžu nastať kŕče a problémy s dýchaním či letargia. Ak dôjde k telesnému kontaktu bez požitia, mačka môže mať podráždenú pokožku a potrebu nutkavo si ju škrabať.

☠️ Toxická látka: Šťaveľan vápenatý.

🍃 Náhrada: V rámci ďalších sukulentov môžete zvoliť napríklad echeveriu.
Tip od Hlídačky.sk
Vašu milovanú rastlinku sme nespomenuli a vy si nie ste istí, či je pre vašu mačku bezpečná? Skúste si stiahnuť aplikáciu na identifikáciu rastlín, ktorá obsahuje potrebné informácie (napr. Greg). 

Alebo si pozrite komplexný register jedovatých a bezpečných rastlín, ktorý vedie ASPCA (Americká spoločnosť na prevenciu krutosti voči zvieratám).

4. Fikus

Rastlina pre väčšinu ľudí tak jednoduchá na údržbu, môže byť pre majiteľov mačiek náročnou výzvou.
🌱 Príznaky otravy: Otravu opäť spoznáte vďaka podráždeniu úst a tráviaceho traktu. Dochádza k slintaniu, problémom s prehĺtaním a zníženej chuti do jedla. Pri kontakte s pokožkou sa môžu objaviť aj kožné problémy. V horších prípadoch môže dôjsť k celkovej apatii, zvracaniu a hnačke.

☠️ Toxická látka: Šťaveľan vápenatý.

🍃 Náhrada: Ako bezpečná a podobne nenáročná náhrada dobre poslúži palma areka.

5. Aloe vera

Sukulent známy vďaka gélu s hojivými účinkami má aj svoju temnú stránku. Tou je látka v podpokožkovej časti listu zvaná latex, ktorá môže pôsobiť ako preháňadlo aj u ľudí. Práve v nej sa skrývajú nebezpečné látky, nie v géle samotnom. 
🌱 Príznaky otravy: Otrava dráždi najmä tráviacu sústavu. Spôsobuje bolesti brucha, prípadne aj zvracanie a hnačku, čo môže viesť k dehydratácii. Gél z aloe vera bez latexu by tieto príznaky spôsobovať nemal.

☠️ Toxická látka: Antrachinón, saponíny.

🍃 Náhrada: Pekný a esteticky podobný môže byť sukulent menom havortia.

Čo robiť, keď mačka zje jedovatú rastlinu?

Príznaky otravy sa zvyčajne prejavujú pomerne rýchlo po styku s toxínom. Ich prehliadanie môže mať nežiaduce a zriedkavo aj tragické následky. Prvým krokom by preto malo byť vypláchnuť ústa a kontaktovať veterinára. Bude od vás potrebovať nasledujúce informácie: čo vaša mačka zjedla, koľko toho zjedla a aké symptómy sa u nej prejavujú.

Svojpomocne sa bez predchádzajúcej konzultácie mačke inak pomáhať nesnažte. Aj keď ste si na internete prečítali, že zverolekár zväčša mačke podá aktívne uhlie a vyvolá zvracanie, nepodnikajte tieto kroky sami doma.
Kedy je situácia kritická?
Dýchacie problémy, zmeny srdcovej frekvencie a záchvaty alebo kŕče sú znamením, že by ste mali vyhľadať okamžitú veterinárnu pomoc.

Prevencia a bezpečnostné opatrenia

Aby ste úspešne mačičke zamedzili v obhrýzaní rastlín, musíte porozumieť, čo ju k tomu vedie. Zväčša ju v podnikaní škodcovskej aktivity takmer okamžite zastaví nepríjemná horká chuť listov, nie vždy si ale dokáže spojiť dve a dve a v budúcnosti si môže prísť pochutnať znova. Preto je potrebné, aby ste podnikli niektoré opatrenia na prevenciu a situácii zamedzili.

Prečo môžu mačky chcieť okusovať rastliny?

O prvom dôvode už ste asi aj počuli – podpora trávenia. Mačky inštinktívne jedia zeleň a trávu, aby lepšie strávili guličky chlpov, ktoré sa im do brucha prirodzene dostanú pri umývaní. A čo sa stane, keď ju dlhodobo nemajú k dispozícii? Inštinkt ich zavedie k izbovým rastlinkám.

Svoju rolu môže zohrať aj nuda. Keď práve nespia a neprosíkajú o jedlo, potrebujú tiež nejako zabaviť. Kúpte im napríklad interaktívne hračky, ktoré ich zaujmú aj bez vašej prítomnosti. Alebo zožeňte niekoho, kto ich postráži a zahrá sa s nimi.

“Mačacie poistky" na kvety: Aké zaradiť a akým sa vyhnúť?

Najprv treba povedať, že žiadna metóda nie je najlepšia – záleží, čo bude vyhovovať osobnosti vašej konkrétnej mačky. Skúste preto tie, ktoré sa vám osobne hodia najviac.

Účinné môže byť tiež metódy kombinovať. Jedovaté rastliny trebárs dajte na nedostupné miesta a zároveň mačke kúpte bezpečnú náhradu na odvedenie pozornosti.

❌ Umelé rastliny. Kým nevyriešite príčinu okusovania, mačka bude namiesto fikusu hrýzť a potenciálne prehĺtať plasty či iné materiály z umelých kvetov. Nie je to teda najlepšie riešenie.

❌ Výrobky z citrusu. Citrusová šťava a kôra síce mačky odpudzujú, sú pre nich ale aj toxické. Preto túto metódu neodporúčame.

❌ Postriekať mačku vodou. Je síce pravda, že ju to odradí rastlinu napádať, nie je však celkom pravda, že ide o riešenie neškodné. Podľa behavioristov môže podobné trestanie (hoci bezbolestné) narušiť dôveru zvieraťa k vám. Navyše, si trest pravdepodobnejšie asociuje s vami, nie so zlým skutkom (obhrýzaním rastliny), a začne sa vás báť. Tiež tým nezaistíte, aby mačka nerobila nežiaducu vec vo vašej neprítomnosti.

✅ Premiestniť rastliny na vyvýšené miesta. Táto metóda môže fungovať, keď nemáte prefíkaného dobrodružného kocúra, ktorý nevie prestať so skákaním na poličky. Nejde teda o stopercentné riešenie, ale stále je jedným z tých efektívnejších. Horšie prístupné ako poličky sú potom závesné kvetináče.

✅ Samostatná miestnosť na kvety. Nechávať rastlinky za zatvorenými dverami efektívne zabráni mačkám sa k nim jednoducho dostať. Nemusí ale prospievať rastlinkám, ak v danej izbe nemáte ideálne podmienky.

✅ Mačacia tráva. Dať bytovej mačke náhradnú zábavku, aby zo zúfalstva nehrýzla vaše rastliny, môže pomôcť. Výhodou je, že ju zoženiete takmer kdekoľvek, na druhú stranu ale nevydrží dlho. Skúsiť preto môžete aj naše tipy na ďalšie rastliny vhodné pre mačky.

Rastliny, ktoré sú pre mačky vhodné

Najlepšie pre vášho maznáčika bude, keď sa pestovaniu rizikových rastlín vyhnete. Neznamená to ale, že musíte s pestovaním rastlín navždy prestať. Existujú aj rastliny, ktoré môžete chovať symbioticky spolu s mačkou.
  • Zelenec chocholatý: Pomerne nenáročná rastlinka s dlhými trávovými listami, ktorá pre mačky nie je jedovatá.
  • Pieprovec (peperómia): Pekná malá rastlinka mnohých tvarov a typov.
  • Tradeskancia: Ďalšia z nenáročných izbových rastlín, s typickými bielymi a fialovými pruhmi na listoch. Najčastejšie je pestovaná v závesnej nádobe.  
  • Šachor: Rýchlo rastúca rastlina miluje vodu, pestuje sa často pri jazerách a rybníkoch. Môžete ju ale pestovať aj doma a obdivovať jej unikátne listy, pripomínajúce tvar dáždnika. 
  • Kocúrnik obyčajný a valeriána lekárska: Tieto obľúbené omamné rastlinky ste možno už videli v ich sušenej podobe ako súčasť rôznych hračiek a hlavolamov. Vedeli ste, že si ich môžete jednoducho vypestovať aj doma?
Vedeli ste, že?
Súčasťou kocúrnika je účinná látka nepelaktón. Práve ona vyvoláva v mačkách rôzne účinky, od tých povzbudzujúcich až k tým upokojujúcim.
A čo bylinky? Ak doma pestujete hlavne bylinky, žiaden strach. Mačky neohrozia napríklad bazalka, medovka, šalvia, koriander ani tymián.

Mačky a rastliny: Ide to k sebe?

Najlepšie, čo pre mačku môžete urobiť, je kompromis. Ak máte obavy o jej zdravie, nekupujte si jedovaté rastliny, hoci možno pevne veríte, že by sa u vás v byte skvele vynímali. Radšej zvoľte neškodné a prospešné varianty. A okrem izbových rastlín pozor tiež na kvety – rovnako ako pre psy, aj pre mačky sú najviac toxickými ľalie. 👀

Ak ste odvážnejší, kúpte si pokojne na vlastné riziko aj jedovatú rastlinku. Ak podniknete vhodné bezpečnostné opatrenia, budete na mačku dohliadať a vo svojej neprítomnosti ju necháte niekým postrážiť, dá sa to zvládnuť! A ako to zvládate vy? Podeľte sa s nami na našom Facebooku alebo Instagrame.