Nebezpečné potraviny pre psa: Čo nemôže jesť pes?
Chcete, aby tu s vami váš chlpáč bol čo najdlhšie a prežil šťastný a zdravý život? Je dôležité venovať pozornosť nielen aktivitám, do ktorých sa budete púšťať, ale aj strave. Okrem granúl a mäsa teda aj tomu, čo vám spadne od stola, keďže niektoré psy sú ako chodiaci vysávač. Alebo vás vedia obmäkčiť neodolateľnými psími očami.
Existuje množstvo bežných potravín, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť neškodné, opak je ale pravdou. Niektoré z nich môžu nenávratne ohroziť zdravie vašich maznáčikov alebo ich priam otráviť. Ktoré suroviny by mali zostať mimo dosahu psej misky?
Tri najnebezpečnejšie potraviny
Najviac rizikovými sú potraviny, ktoré má pravdepodobne doma každý, a ani by vám nenapadlo ich považovať za hrozbu. Žiaľ, pre psíkov konzumácia týchto výrobkov môže mať fatálne následky.
1. Čokoláda
Dúfame, že žiadneho psíčkara príliš neprekvapí prvé miesto. Čokoláda obsahuje látku teobromín, ktorá je pre psov nebezpečná. Psí metabolizmus spracováva teobromín pomalšie ako ľudský, a preto aj malé množstvo čokolády môže u psov spôsobiť otravu. Nemusí ísť nutne iba o čokoládu, ale čokoľvek s čokoládovou polevou, náplňou alebo zdobením.
Teobromín u psov ovplyvňuje srdcovú frekvenciu a nervovú sústavu, čo v extrémnych prípadoch môže viesť k srdcovému zlyhaniu alebo podobným zdravotným komplikáciám. Teobromín vie taktiež spôsobiť dehydratáciu a viesť k nadmernému smädu.
Aké množstvo čokolády je pre psa nebezpečné?
Záleží na individuálnych faktoroch, ako je veľkosť a váha vášho psa. U menších plemien (do 8 kg) môže stačiť už len 22 g alebo 2 kocky čokolády pre vznik rizika otravy.
Vyskúšajte si Kalkulačku jedovatej dávky čokolády pre psa, ktorá vám poradí, do akej miery je vybraná dávka pre vášho psa nebezpečná.
Príznaky otravy čokoládou u psov:
- Zvracanie
- Hnačka
- Nadmerný smäd
- Prestimulovaná nervová sústava
- Svalový tras
- Zmätenosť
- Prehnané nadšenie a vzrušenie
- Kŕče
2. Hrozno a hrozienka
Hrozno a hrozienka u psov dokážu spôsobiť zlyhanie obličiek. Už len zopár hroznových guličiek znamená pre niektorých psov riziko otravy.
Nie je známe, ktorá konkrétna látka obsiahnutá v hrozne a hrozienkach je pre psy jedovatá. Čo sa ale vie s istotou je, že konzumácia hrozna psom môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov.
Aké množstvo hrozna je pre psa nebezpečné?
Podľa veterinárky Nikoly Lagovej sa u niektorých psov po požití hrozna alebo hrozienok nemusia dostaviť žiadne nežiaduce príznaky. Toxicita hrozna a hrozienok u psov nie je jednotná medzi všetkými jedincami alebo plemenami. Existujú psy, ktoré môžu hrozno jesť bez akýchkoľvek zjavných nežiaducich účinkov, ale u iných môže dôjsť k závažnej otrave.
Príznaky otravy hroznom a hrozienkami u psov
- Zvracanie
- Hnačka
- Letargia
- Ťažké dýchanie
- Nadmerný smäd a suchý nos (dehydratácia)
MVDr. Nikola Lagová
Veterinárka
Stretla som sa aj s prípadom, keď drobná čivava pravidelne jedla hrozno z vinohradu a bola úplne v pohode. Bohužiaľ som bola svedkom aj nemeckého ovčiaka, ktorý prehltol jednu bobuľku, čo spadla na zem zo stola a zlyhali mu obličky.
3. Výrobky s xylitolom
Xylitol sa často používa ako sladidlo v obľúbených sladkostiach. Vyskytuje sa aj prirodzene v niektorom ovocí a zelenine. Bežne ho nájdete vo výrobkoch bez cukru: a to či už žuvačkách a zubnej paste, alebo sladkostiach "bez cukru" a potravinách pre diabetikov, prípadne aj v niektorých liekoch.
Xylitol môže u psa spôsobiť prudký nárast hladiny inzulínu v tele. To môže viesť k hypoglykémii, čo je nebezpečne nízka hladina cukru v krvi, ktorá môže priviesť psa až ku kolapsu. Nadmerné množstvo xylitolu u psov v najhoršom prípade vedie k trvalému poškodeniu pečene.
Aké množstvo xylitolu je nebezpečné pre psa?
Podľa veterinárneho portálu sa hypoglykémia u psov prejavuje už pri dávkach xylitolu 75 – 100 mg/kg. Dávka vyššia ako 500 mg/kg už býva spojená so závažným poškodením pečene.
Príznaky otravy xylitolom u psov
- Zvracanie
- Tras
- Slabosť
- Kolaps
- Akútne zlyhanie pečene
Pri rýchlej veterinárnej starostlivosti a náprave hladiny cukru v krvi sa šanca na zotavenie zvyšuje. To bohužiaľ neplatí, ak sa u psa prejavujú už aj príznaky akútneho zlyhania pečene. Tam je prognóza neistá.
Ďalšie nebezpečné potraviny
Čo patrí medzi ďalšie nebezpečné potraviny, ktoré sú pre psov viac za trest, ako za odmenu?
4. Cibuľa a cesnak
Obe tieto potraviny obsahujú látky, ktoré môžu po požití spôsobiť poškodenie červených krviniek a viesť k anémii. Vyhýbajte sa psím krmivám s obsahom akéhokoľvek druhu cibule, vrátane dehydratovanej cibule v prášku.
Vedeli ste, že?
Japonské plemená psov (Akita, Shiba) sú na oxidatívne poškodenie červených krviniek citlivejšie ako ostatné plemená. Veterinárka Nikola ale upozorňuje, že to nutne neznamená, že ostatné plemená sú voči cesnaku a cibuli odolné.
5. Orechy a vlašské orechy
Niektoré druhy orechov, najmä makadamové a vlašské, môžu u psov vyvolať otravu, ktorá spôsobuje slabosť, zvracanie a ďalšie problémy. U psov bola zatiaľ ako u jediného druhu zvierat potvrdená otrava po požití už veľmi malého množstva makadamových orechov (0,7 g/kg).
6. Avokádo
Avokádo obsahuje persin, ktorý môže byť pre psov jedovatý a privodiť im zažívacie problémy. Aj keď je otrava avokádom spojená hlavne s vtákmi, podľa expertky Sharon M. Gwaltney-Brant boli zaznamenané aj prípady intoxikácie avokádom u psov, preto neodporúčame sa o váš avokádový chlieb deliť s chlpáčom.
7. Varené kosti
Nemusíte sa báť dať psovi požuť surovú nevarenú kosť, tým vareným sa ale za každú cenu vyhnite. Varené kosti sa môžu veľmi ľahko rozštiepiť a vo veľkom množstve spôsobiť zápchu alebo v horšom prípade perforáciu čreva, ktorá môže byť smrteľná.
Buďte v pozore aj počas prechádzky
Nielen potraviny v domácnosti psom môžu spôsobiť neplechu. Aj počas každodennej prechádzky by ste mali byť v strehu, čo príde vášmu psovi pod ňufák. Na čo si dať pozor?
Žalude a dubové listy obsahujú látku zvanú gallotanin, ktorá u psov vyvoláva zvracanie, hnačku alebo letargiu. Po požití tejto látky im hrozí poškodenie pečene a obličiek. Žaluď sa navyše môže zaseknúť v črevách a zapríčiniť ich upchatie.
Medzi ďalšie strašiaky patria krókusy, ktoré obsahujú toxický alkaloid kolchicín. Ten je pre psov jedovatý a jeho konzumácia môže spôsobiť zvracanie alebo krvavé hnačky.
Čo robiť, keď pes zje niektorú z nebezpečných potravín?
Pre niektoré psy môže byť v prípade konzumácie nebezpečnej potraviny aj malé množstvo smrteľné. Ak váš pes zjedol akúkoľvek potenciálne škodlivú potravinu, je nutné konať. A to hneď.
Kontaktujte veterinára
Ak pes nezjedol tri celé tabuľky čokolády, ale len malú kocku či dve, v ideálnom prípade máte ešte čas kontaktovať vášho veterinára, ktorý vám cez telefón poradí.
Ak však ide o väčšie množstvo (alebo si nie ste istí, koľko toho pes zjedol), choďte na veterinu čo najskôr. Veterinár podá liek a pes požitú potravinu vyvracia, čo je najlepší variant, ktorý sa zaobíde vo väčšine prípadov bez akejkoľvek ďalšej terapie, hovorí veterinárka Nikola.
MVDr. Nikola Lagová
Veterinárka
Okrem kontaktu na svojho veterinára majte pri sebe vždy kontakt na nonstop pohotovostné pracovisko v blízkosti vášho bydliska. Môže sa stať, že budete potrebovať pomoc v čase, keď je ordinácia vášho veterinára zatvorená.
Pozorujte psa
Pozorne vášho psa sledujte. Ak sa chová rovnako ako zvyčajne, jeho telo pravdepodobne potravinu spracovalo. Známky neobvyklého správania či príznaky, ako je zvracanie, hnačka, letargia, tras a problémy s dýchaním, ihneď riešte s veterinárom.
Niektoré prejavy otravy sú podobné potravinovým alergiám: ak má pes problémy s trávením aj po konzumácii zdanlivo neškodných potravín, ako je mäso či hrach, zvážte aj túto možnosť.
MVDr. Nikola Lagová
Veterinárka
V niektorých prípadoch sa môžu príznaky otravy objaviť s oneskorením, a nie napríklad do 24 hodín. Odporúčam si do kalendára poznamenať, kedy sa nejaký incident udial, na veterine sa na to budú pýtať.
Nevyvolávajte zvracanie bez dohody s veterinárom
Niektoré látky (pr. kyseliny) môžu počas zvracania spôsobiť ďalšie poškodenie. Preto sa radšej nesnažte vyvolať zvracanie bez konzultácie s veterinárom.
Zdravie a bezpečnosť na prvom mieste
Bezpečie a pohoda je pre každého psíčkara najvyššou prioritou. S obozretnosťou a znalosťou potravín, ktoré môžu našim štvornohým spoločníkom ublížiť, dokážete teraz zaistiť bezpečnejšie prostredie.
Dúfame, že žiadnu záchrannú akciu nikdy potrebovať nebudete a keby náhodou áno, už viete, ako sa zachovať. Tak labku na to!