InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovKľudné psie plemená

Kľudné psie plemená: 10 obľúbených spoločenských psov

  03. Apríl 2024,    9 min. prečítanie,
Spoločenské plemená psov, často prezentované ako pokojné či kľudné plemená, sú obľúbené kvôli svojmu priateľskému a prívetivému charakteru. Ten z nich robí skutočne oddaných spoločníkov. Ak hľadáte práve takéhoto verného chlpatého kamaráta, prinášame vám výber najmierumilovnejších psích plemien.
Spoločenské plemená psov sú zväčša veľmi priateľské a naklonené k ľuďom. Jednoducho sa dokážu zapojiť do rodinného života a milujú interakcie s ľuďmi všetkých vekových kategórií. Tieto psy majú zvyčajne vysokú mieru tolerancie a sú tak schopné znášať rôzne situácie, vrátane stretnutí s inými psami a zvieratami.
 
Ako už názov napovedá, spoločenskí psi majú radi spoločnosť a nie sú radi sami. Majú silnú potrebu byť v blízkosti svojich ľudí. Najvýznamnejším znakom týchto psov je ich láska k pánovi a jeho rodine.
MVDr. Markéta Rybářová
Odborníčka na výchovu psov
Každé plemeno má svoje pre aj proti. Všeobecne bývajú najviac pohodové tzv. spoločenské plemená psov. Sú to psi vyšľachtení ako spoločníci ľudí. Pre šťastný život väčšinou nepotrebujú žiadnu špecifickú prácu, ale zároveň nás väčšina z nich rada odprevadí na rodinné dovolenky, výlety.

1. Pudel

Existuje hneď niekoľko veľkostí pudlov od štandardného (veľkého), miniatúrneho a toy pudla. Všetky z nich majú svoj charakteristický vzhľad s výraznými očami a ňufákom. Pudly sú známe svojou vysokou inteligenciou a ľahkou učenlivosťou. Patria medzi jedny z najmúdrejších plemien psov. Zároveň sú ale hravými a vášnivými nosičmi patykov. 
 
Aj keď sú oddaní svojim blízkym, veľmi radi si zachovávajú svoju vznešenú osobnosť a sú radi centrom pozornosti. To len potvrdzuje ich elegantný vzhľad, ktorý vedia doslova pyšne nosiť.
 
Pre koho je vhodný?
Jednou z ich veľkých predností je hypoalergénna srsť, preto sú vhodnými spoločníkmi aj pre alergikov. Pudly sú jedným z plemien najviac vhodných do rodín s deťmi, pretože sú priateľské, trpezlivé a hravé. Okrem detí sú vhodnými partnermi aj pre seniorov alebo pre ľudí s nižšou fyzickou aktivitou, ktorým sú oddaní a nevyžadujú toľko akčnosti.

2. Bišon (Bichon Frisé)

Bichon Frisé, známy ako bišónik, patrí medzi veľkých miláčikov. Malý pes s krásnou, kučeravou bielou srsťou a temnými očami. Za roztomilý dojem môže predovšetkým jeho typická okrúhla tvár s čiernym nosom. Vďaka svojej kučeravej srsti získalo toto plemeno aj svoj názov: Bichon Frisé v preklade znamená "kučeravý psík na maznanie". 
 
Bišónik je známy svojou veselou, hravou, a hlavne nekonfliktnou povahou. Navyše je aj inteligentný, preto s ním nebudete mať problém natrénovať základné povely ako je daj labku, sadni alebo prines.
 
Pre koho je vhodný? 
Vďaka svojmu drobnému vzrastu a priateľskej povahe sú ideálnymi spoločníkmi pre seniorov, rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov. Skrátka pre všetkých, ktorí hľadajú spoločenského a veselého psíka. Sú dokonca tak spoločenskí, že môžu byť ľahko náchylní na separačnú úzkosť, ak sú často sami.

3. Shih Tzu

Shih Tzu je známy najmä pre svoju ikonickú dlhú hodvábnu srsť a okrúhlu tvár s veľkými temnými očami. Toto plemeno má svoj pôvod v Tibete a je známe svojím aristokratickým vzhľadom.
 
Shih Tzu je priateľský, spoločenský a oddaný pes, obľúbený pre svoju veselú a pokojnú povahu. Je veľmi inteligentný a má rád pozornosť od svojich majiteľov.
 
Pre koho je vhodný? 
Pre všetkých, ktorí hľadajú pokojného a verného spoločníka na pohodové prechádzky. Ich priateľská a spoločenská povaha z nich robí skvelého spoločníka k deťom aj starším ľuďom.
Vedeli ste?
Výraz Shih tzu má niekoľko významov, jeden z nich je "leví pes". Táto prezývka pochádza z legiend, podľa ktorých Shih tzu boli sprievodcami samotného Budhu počas jeho putovania. Legendy hovoria, že sa psy v prípade nebezpečenstva okamžite premenili na mohutné levy, a boli pripravení na obranu samotného Budhu.

4. Cavalier King Charles španiel

Cavalier King Charles španiel je malý pes s krásnou, hodvábnou srsťou, veľkými očami a výraznými ušami. Je veľmi priateľský a mierumilovný, a hoci občas môže prejaviť svoje lovecké pudy a vydať sa na lov myší, ľahko ho privoláte späť. Cavalier King Charles španiel je ľahko trénovateľný, inteligentný a nikdy neprejavuje nadmernú nervozitu. Tento pes nie je príliš hlučný a nemá ambície stať sa strážnym psom.
 
Pre koho je vhodný? 
Skvelo vychádza s deťmi a ďalšími domácimi maznáčikmi v rovnakom dome. Je spoločenský a znesie sa s ostatnými psami. V momente, keď ide o jeho pána, je nesmierne oddaný. Ak hľadáte kľudného psíka, tento španiel je skvelá voľba!
 
Existuje zvláštne ochorenie Episodic Falling Syndrome (EFS) či po slovensky syndróm občasného padania. Toto ochorenie spôsobuje svalové kŕče po fyzickej námahe alebo strese. Hoci kŕče obvykle nie sú bolestivé a dajú sa liečiť, často bývajú zamieňané s epilepsiou.
MVDr. Markéta Rybářová
Odborníčka na výchovu psov
Napríklad taký cavalier a pudel sú nielen skvelí spoločníci, ale dosť z nich sa venuje aj psím športom a ide im to skvele.

5. Maltézsky psík

Maltézske psíky sú typické svojou malou postavou, ktorú ale dokonale kompenzuje veľké množstvo pozitívnej energie a charizmy. Sú to inteligentné, hravé psy, ktoré sú zároveň ochotné sa učiť nové triky. Pri tréningu je dôležité nezabudnúť na ich citlivú povahu, a preto je potrebné sa vyhýbať hrubému zaobchádzaniu. 

Títo drobní psi radi plnia priania a rozkazy svojho majiteľa, je ale dôležité ich trénovať správne. Napriek ich prirodzenej ostražitosti nie sú nijako hluční, ako to u malých psov väčšinou býva. V prípade zoznamovania sa s novými ľuďmi potrebujú trochu viac času, kým si úplne zvyknú. Svoju nesmiernu oddanosť venujú predovšetkým svojmu majiteľovi. S dobrým zdravotným stavom sa môže maltézsky pes dožiť až 16 rokov.
 
Maltézski psi majú hustú srsť, ktorá si vyžaduje dôslednú starostlivosť. Starostlivosť o srsť by mala byť zábavným rituálom pre vás aj vášho psa, pretože si vyžaduje veľa času a pozornosti.

Pre koho je vhodný? 
Pre všetkých, ktorí túžia po skutočne vernom a hravom kamarátovi. Naozaj! Maltézaci sú schopní si vytvoriť silné puto s túžbou byť neustále v blízkosti svojho pána a ťažko znášajú, keď ich dlho necháte osamote.

6. Havanský psík

Havanský psík je známy svojim malým a kompaktným telom. Plemeno patrí do skupiny bišónov. Môže mať srsť v rôznych farbách, vrátane bielej, hnedej, sivej, béžovej alebo fľakatej. Havanský psík je optimista vo všetkých smeroch. Má vždy dobrú náladu a doslova miluje, keď sa môže zapojiť do akejkoľvek aktivity so svojim pánom. Napriek svojej ostražitosti nie je agresívny. Avšak v momente, keď sa cíti byť zanedbávaný, môže štekať, aby upútal pozornosť. Stále uňho platí, že je priateľský k cudzím ľuďom aj iným zvieratám.
 
Mnohí by si mohli myslieť, že jeho pôvod je na Kube. V skutočnosti sú korene havanského psíka v Európe, jeho predkovia pravdepodobne prišli do Južnej Ameriky so španielskymi kolonialistami.
 
Pre koho je vhodný? 
Havanský psík je ideálnym spoločníkom pre tých, ktorí hľadajú nenáročného a hravého psa. Je šikovný, temperamentný a rád sa baví. Má priateľský vzťah k deťom a vždy je veselý a šarmantný.

7. Bostonský teriér

Bostonského teriéra ľahko rozpoznáte vďaka jeho štvorcovej hlave s výraznými netopierími ušami, krátkym nosom a nízko posadeným chvostom. Môžete si ho zaobstarať hneď v troch hmotnostných triedach:

  • Ľahká: do 6,8 kg
  • Stredná: od 6,9 do 9 kg
  • Ťažká: od 9 do 11,3 kg
Väčšinou platí, že čím je teriér ťažší, tým je pokojnejší a uvoľnenejší. Menší teriéri sú naopak hravejší aj do vyššieho veku.
 
Toto plemeno má tvár bez vrások a krátku srsť, ktorá má najčastejšie škvrnitú alebo čiernu farbu, ale u všetkých sfarbení nájdete typické biele fľaky. Napriek svojmu menu nie je bostonský teriér skutočným teriérom a nie je určený na poľovanie. Niektorí zástupcovia plemena môžu mať lovecký inštinkt, ale zvyčajne sú iba ostražití, nie agresívni. Bostonský teriér môže na neznáme situácie reagovať štekaním, ale spravidla je to trpezlivý pes.
 
Pre koho je vhodný? 
Bostonský teriér je verným spoločníkom na celý život. Je temperamentný, vždy pripravený na zábavu. Má priateľský vzťah k ľuďom a ostatným psom aj domácim maznáčikom. Je citlivý na náladu svojich majiteľov a dokáže na ňu obratom reagovať. Zvládne sa s vami celý deň váľať na gauči, ako aj prechádzať na výletoch v prírode.

8. Brabantský grifon

Ostražitý, nebojácny a inteligentný. Títo psi majú silné puto k rodine a majú skvelé predpoklady k tomu sa stať vynikajúcimi strážcami. Avšak brabantík nie je vhodný pre vonkajší život na záhrade alebo v koterci, pretože jeho srsť nemá dostatočnú ochranu proti chladu a vlhkosti..
 
Títo psi potrebujú žiť v blízkom kontakte s ľuďmi a najlepšie sa cítia, keď môžu zdieľať teplú posteľ s majiteľom. Vďaka ich inteligencii a oddanosti je výchova pomerne jednoduchá, ak prebieha dôsledne.
 
Brabant nevyžaduje príliš fyzickej aktivity a môže byť spokojný aj v byte s balkónom, kde bude môcť pozorovať okolité dianie. Aj keď nie je nadmerne hlučný, niektorí zástupcovia tohto plemena môžu občas hlasno chrápať. 
 
Pre koho je vhodný? 
Začneme tým, pre koho vhodný nie je. Brabantík nie je vhodný pre tých, ktorí nehľadajú kontaktného psa, ktorý je vždy v ich blízkosti. Brabantíky nie sú príliš samostatné. Znesú krátke odlúčenie od svojho majiteľa, napríklad počas pracovného dňa, ale po návrate potrebujú lásku a starostlivosť.  
 
Brabantík môže byť výborným spoločníkom pre staršie osoby, ktoré trávia väčšinu času doma. S ďalšími psami je obvykle nekonfliktný, ak je správne socializovaný, dobre sa znáša aj s inými domácimi zvieratami.

9. Kromfohrländer

Kromfohrländer je veľmi prispôsobivý, dobromyseľný, poslušný a mierumilovný pes, ktorý sa skvele hodí do bytu. Je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí povely. Má rád prechádzky, hry a ďalšie aktivity.
 
K ľuďom, ktorých pozná, je veľmi láskavý a prívetivý, k cudzím ľuďom môže byť opatrný. V mladosti môže toto plemeno prejavovať zvýšený lovecký inštinkt, avšak vďaka šľachteniu si zachováva len veľmi málo loveckých pudov (napriek svojmu teriérskemu pôvodu) a často sa dožíva vysokého veku 17 až 18 rokov. 

Existujú uňho dva varianty srsti: hrubosrstá a hladkosrstá. Aby sa cítil dobre, je dôležité pravidelne ho kefovať, najmä počas obdobia pĺznutia.
 
Pre koho je vhodný? 
Je výborným spoločníkom pre aktívne rodiny s deťmi, rovnako tak je vhodný aj pre jednotlivcov. Je veľmi naviazaný na svojho majiteľa, neuteká a na cudzích ľudí upozorňuje ako prvý.
Kde sa zobralo meno Kromfohrländer?
Meno je odvodené z názvu nemeckého regiónu „Krom Fohr“ (krivá brázda) v Severnom Porýní-Vestfálsku. Z tohto miesta pochádza prvá chovateľka tejto rasy Ilse Schleifenbaumová.

10. Malý kontinentálny španiel

Papillon a Phaléne predstavujú dva typy malých kontinentálnych španielov. Hlavným rozlišovacím znakom oboch typov sú ušnice. U Papillona (motýlika) vztýčené, pri type Phaléne (nočný motýľ) padajú dole.
 
Sú to krásne, vznešené a inteligentné psy, ktoré sú vynikajúcimi spoločníkmi. Ak hľadáte malého, priateľského a hravého psa, malý kontinentálny španiel je skvelou voľbou. Občas môžu vyžadovať viac pozornosti a byť žiarliví, keď vidia svojho majiteľa maznať sa s inými ľuďmi. Sú tiež veľmi inteligentní a rýchlo sa učia rôznym trikom a povelom.

Majú štíhlu postavu a dlhú hodvábnu srsť. Tá môže byť biela, čierna, hnedá alebo kombinácia týchto farieb. Názov "papillon" je francúzske slovo pre motýľa a odkazuje na ich charakteristické uši. Phaléne aj Papillon vyžadujú pravidelnú starostlivosť o srsť, ktorú treba každý deň kefovať, aby ste predišli zamotávaniu.
 
Pre koho je vhodný? 
Malý kontinentálny španiel je obľúbeným plemenom najmä pre rodiny s deťmi a s ďalšími domácimi zvieratami. Treba však dávať pozor, ak máte doma malé hlodavce, pretože sa u španielov môže prebudiť lovecký pud. Zároveň je vhodný ako aj do mestského bytu, tak aj na vidiek. Najdôležitejší je preňho kontakt s človekom. Nie je rád sám, preto by si ho nemal kupovať nikto, kto je väčšinu dňa mimo domova.

Dajte si pri výbere načas

Nie je podstatné, ktorého chlpatého havka si z kľudných plemien nakoniec vyberiete. Jedna z vecí, ktorú je nutné mať na vedomí, že starostlivosť o psa predstavuje skutočný záväzok.
MVDr. Markéta Rybářová
Odborníčka na výchovu psov
Za mňa je fajn sa pred zaobstaraním psa zamyslieť nad tým, čo chcem so psom robiť a keď vyberám konkrétne plemeno, tak sa pozrieť, aký bol jeho účel, na čo tieto psy šľachtíme. To je totiž niečo, čo výchovou ovplyvníme iba sčasti.
Rozhodnutie zaobstarať si psa by ste si mali starostlivo premyslieť a prispôsobiť tomu váš životný štýl. Základným cieľom je, aby vám pes priniesol radosť a lásku, ale súčasne nezabúdať na to, že táto odmena prináša dlhodobú zodpovednosť. Keď ste si istí, zostáva len vybrať vhodné meno pre vášho psa alebo sučku a pripraviť mu láskyplný domov.